niedziela, 29 styczeń, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Wielka Brytania ogłosiła decyzję o przekazaniu Ukrainie czołgów Challenger 2
Fot. twitter.com/defenceHQ
Fot. twitter.com/defenceHQ

Wielka Brytania ogłosiła decyzję o przekazaniu Ukrainie czołgów Challenger 2

Share Button

O planach strony brytyjskiej poinformował minister obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace.

„Dzisiejszy pakiet pomoże przyśpieszyć zakończenie putinowskiej okupacji i zagwarantuje, że w 2023 i później Ukraina obroni swoją niezależność, jaka jest wspierana przez społeczność międzynarodową, która jest zgodna co do tego że plany Putina nie zostaną zrealizowane” – powiedział Ben Wallace podczas wystąpienia w brytyjskim parlamencie.

Na Ukrainę, poza czołgami Challenger 2, mają trafić także inne niezbędne pojazdy zabezpieczenia technicznego, bez których eksploatacja czołgów tego typu byłaby utrudniona.

W ocenie brytyjskiego ministerstwa obrony, dzisiejszy pakiet powinien pozwolić na zwiększenie ukraińskich możliwości i przejście od powstrzymywania do wypędzenia rosyjskich wojsk z ukraińskiej ziemi. Łącznie w ramach pakietu ma znaleźć sie 14 czołgów Challenger 2, 30 haubic AS-90 o kalibrze 155mm, 100 innych pojazdów opancerzonych, kilkadziesiąt bezzałogowców, 100 tys. pocisków artyleryjskich oraz ponad 100 pociskow Brimstone.

Według ocen strony brytyjskiej, decyzja władz Wielkiej Brytanii przyśpieszy analogiczną decyzję Niemiec o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2.

Na podstawie: pravda.com.ua, mil.in.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Szefowa MSZ Niemiec: nie jesteśmy przeciwko przekazaniu czołgów Ukrainie

Annalena Baerbock odniosła się do planów przekazania Leopardów 2 przez Polskę „Nie będzie stać na …