sobota, 2 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Blinken: Rosja wybrała takykę spalonej ziemi
Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl
Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Blinken: Rosja wybrała takykę spalonej ziemi

Share Button

Sekretarz stanu USA nazwał barbarzyńskimi rosyjskie działania mające na celu zniszczenie infrastruktury krytycznej i energetycznej Ukrainy.

Według Anthony’ego Blinkena, przyjęcie takiej strategii działania przez Rosję wynika z tego, że rosyjskie siły zbrojne nie były w stanie osiągnąć postawionych przed nimi celów w związku z inwazją na Ukrainę. „Putin próbował zetrzeć Ukrainę z mapy, zniszczyć jej tożsamość, tak, aby powróciła pod władzę Rosji. To się nie udało. Wówczas próbował zająć tereny na wschodzie i południu Ukrainy. To także się nie udało, jako że ukraińscy żołnierze odparli ataki i wyzwolili znaczne terytorium” – powiedział Blinken, dodając, że obecnie Putin próbuje wykorzystać zimę jako broń, pozbawić dostaw energii i ciepła, w czasie, gdy nadchodzą najzimniejsze miesiące. „To barbarzyństwo” – powiedział amerykański sekretarz stanu.

Podczas spotkania ministrów obrony Ukrainy i USA – Dmytra Kuleby i Anthony’ego Blinkena mowa m.in. o dostawach kolejnych systemów obrony przeciwlotniczej dla Ukrainy. Obecnie trwają także rozmowy na temat dostaw systemów „Patriot”.

Ostatni duży ostrzał rakietowy ukraińskich obiektów infrastruktury energetycznej miał miejsce 23 listopada. Obecnie, według danych ukraińskiego Ministerstwa Obrony, Rosja utrzymuje na Morzu Czarnym okręty, które mają na pokładach 24 pociski manewrujące Kalibr. Rosyjskie zapasy pocisków manewrujących znajdują się na wyczerpaniu, choć Moskwa nadal ma możliwość przeprowadzenia kolejnych uderzeń na cele na terytorium Ukrainy.

Na podstawie: pravda.com.ua, eurointegration.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …