czwartek, 18 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Zelensky: Ukraina otrzymała zestawy przeciwlotnicze NASAMS
Fot. novynarnia.com.ua
Fot. novynarnia.com.ua

Zelensky: Ukraina otrzymała zestawy przeciwlotnicze NASAMS

Share Button

O dostarczeniu uzbrojenia poinformował prezydent Ukrainy w rozmowie z telewizją CBS

„Otrzymaliśmy NASAMS. To system obrony przeciwlotniczej, ale nawet to jest zbyt mało aby zabezpieczyć cywilną infrastrukturę, szkoły, szpitale, uniwersytety i domy” – powiedział ukraiński prezydent.

Przekazanie tego typu uzbrojenia Ukrainie zapowiedział w sierpniu prezydent USA Joe Biden. Wówczas zapowiedziano przekazanie 6 wyrzutni tego typu. W niedalekiej przyszłości planowane jest przekazanie większej liczby zestawów; Ukraina ma otrzymać także niemieckie pociski typu IRIS-T.

Równocześnie, USA ostrzegły Rosję przed zamiarami zastosowania broni atomowej w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. „Bezpośrednio i na najwyższym szczeblu przekazaliśmy Kremlowi, że jakiekolwiek zastosowanie broni atomowej będzie miało katastroficzne skutki dla Rosji, a USA i sojusznicy odpowiedzą na to w sposób zdecydowany” – powiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa, Jake Sullivan.

Na podstawie: mil.in.ua, novynarnia.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …