poniedziałek, 11 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Wymiana jeńców: dowódcy i część żołnierzy pułku „Azow” zwolniono z niewoli
Fot. pravda.com.ua
Fot. pravda.com.ua

Wymiana jeńców: dowódcy i część żołnierzy pułku „Azow” zwolniono z niewoli

Share Button

W nocy z 21 na 22 września 2022 roku miała miejsce wymiana jeńców pomiędzy Rosją a Ukrainą.

W ramach wymiany z rosyjskiej niewoli wróciło łącznie 215 osób, w tym 10 cudzoziemców. Wśród uwolnionych znaleźli się dowódcy pułku Azow, którzy kierowali obroną „Azowstalu”, w tym Denis Prokopenko „Redis”, Światosław Palamar „Kalina” i Serhij Wołyna, dowódca 36 Brygady Piechoty Morskiej. Łącznie, wolność odzyskało 108 żołnierzy pułku „Azow”, a także żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej, służb granicznych, policji i innych formacji. Część z uwolnionych ma zostać jak na razie w Turcji.

Z kolei Ukraina uwolniła łącznie 55 żołnierzy rosyjskich i sił separatystycznych, a także zatrzymanego przez SBU Wiktora Medwedczuka, który miał być sądzony za zdradę.

Obrona Mariupola, a następnie zakładów „Azowstal” trwała od końca lutego do połowy maja 2022 roku, gdy podjęta została decyzja o kapitulacji. Jeszcze przed poddaniem „Azowstalu” ewakuowano stamtąd ukrywających się w podziemiach cywilów; wcześniej, do przełomu marca i kwietnia 2022r. SZ Ukrainy realizowały loty zaopatrzeniowe i ewakuacji rannych z otoczonego garnizonu.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Kolejny pakiet pomocy wojskowej Niemiec dla Ukrainy

O przekazaniu pomocy poinformował we wtorek, 21 listopada 2023 roku, składający wizytę w Kijowie minister …