niedziela, 4 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Polska i Ukraina zawarły nowe porozumienia o współpracy
Fot. kmu.gov.ua
Fot. kmu.gov.ua

Polska i Ukraina zawarły nowe porozumienia o współpracy

Share Button

Okazją do rozmów i podpisania nowych umów była wizyta premiera Ukrainy Denisa Szmihala w Warszawie w czwartek, 5 maja 2022r.

„Podpisaliśmy dziś z premierem Mateuszem Morawieckim list, dokument, dotyczący wsparcia w sferze bezpieczeństwa i obronności. Niezwykle ważny dokument (…) Nie mogę ujawnić jego treści, ale jest to ważny krok na rzecz przekazania Ukrainie specjalnej technologii i specjalnego wsparcia w dziedzinie bezpieczeństwa oraz obrony” – powiedział na konferencji prasowej w Warszawie szef ukraińskiego rządu.

Wizyta ukraińskiego premiera była związana z odbywającą się w stolicy Polski konferencją donorską na rzecz Ukrainy. Według oświadczenia premiera RP Mateusza Morawieckiego, podczas rozmów udało się uzyskać deklaracje pomocy o łącznej sumie 6,5 mld dolarów. Środki te mają zostać przeznaczone na aktualne potrzeby związane z pomocą humanitarną.

Denis Szmihal przedstawił także ogólne założenia ukraińskiego „Planu Odbudowy”. Według strony ukraińskiej, podstawowym założeniem jest nie tylko sama odbudowa zniszczonych miast, ale dokonanie jest z uwzględnieniem aktualnych rozwiązań dotyczących wymagań architektonicznych czy związanych z efektywnością energetyczną. „Wierzymy, że nowa Ukraina stanie się przykładem dla całego świata, a szybka powojenna odbudowa i rozwój ekonomiczny będzie naszym wspólnym zadaniem razem z naszymi partnerami” – powiedział ukraiński premier.

21 kwietnia powstał organ koordynacyjny, mający na celu kierowanie działaniami związanymi z odbudową – Narodowa Rada ds. Odbudowy Ukrainy. W jej skład wchodzą przedstawiciele władz centralnych i lokalnych Ukrainy, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, biznesu i środowisk eksperckich. Działania Rady związane z planem odbudowy Ukrainy mają łączyć się bezpośrednio z inicjatywą międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy funkcjonującą pod nazwą United24.

Według ocen władz Ukrainy, koszty odbudowy zniszczeń wojennych mogą wynieść ok. 600 mld dolarów. Zdaniem Kijowa, głównym źródłem finansowania tej odbudowy powinny być zagraniczne aktywa Rosji, które są oceniane na ok. 500 mld dolarów.

Ukraina i Polska zawarły również porozumienie ws. uproszczenia ruchu pojazdów transportujących paliwa z Polski na Ukrainę.

Na podstawie: pravda.com.ua, kmu.gov.ua, tvn24.pl,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …