Rosja zrezygnowała z zawieszenia broni uzasadniając swoją decyzję oskarżeniami wobec Kijowa i krajów Zachodu. Rzecznik Federacji Rosyjskiej zarzucił Kijowowi, że rozejm jest konieczny, aby ukraińskie wojsko rzekomo mogło się przegrupować.  23 kwietnia, w Wigilię prawosławnej Wielkanocy okupanci ostrzelali pociskami Odessę. W wyniku tego działania zginęło 8 cywilów, rannych zostało 18 osób. Są to pierwsze ofiary w Odessie od wybuchu wojny Rosji z Ukrainą. Prezydent Wołodomyr Zełenski zareagował bardzo emocjonalnie na ostrzał, ponieważ w jego efekcie zginęło trzymiesięczne dziecko.

Autor: Alisa Zełenska

Według oficjalnych danych, w wyniku inwazji Rosji na pełną skalę do tej pory zginęło już 3818 cywilów w Ukrainie. Ponad 4 tysiące osób zostało rannych – to jednak oficjalna statystyka, ile osób zginęło w rzeczywistości nie jest jeszcze znane, zwłaszcza mając na względzie blokadę Mariupolu. Ukraińskie wojsko wciąż utrzymuje Azowstal. Decyzja Rosji o okrążeniu, a nie ataku na Azowstal, oznacza, że wiele jednostek jest zmuszonych pozostać w Mariupolu i nie można ich przenieść na północ. Ukraińscy obrońcy miasta również wyczerpali wiele rosyjskich jednostek i zmniejszyli ich zdolność bojową. Najgorsze może być jednak wciąż przed nami, Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy twierdzi, że Rosja nie zrezygnowała z planów użycia broni chemicznej przeciwko ukraińskim obrońcom i ludności cywilnej, które znajdują się na terenie fabryki Azowstal.

W Wielkanoc alarm powietrzny zabrzmiał prawie w całej Ukrainie. To jest prawosławie po rosyjsku, Ukraina otrzymała od sąsiadów kolejne „prezenty”. Obwód ługański pozostaje pod silnym ostrzałem Rosjan. Spłonęły trzy wieżowce i cztery domy mieszkalne. Przez ogień wroga doszło do wypadku i zapaliło się kilka samochodów, w tym ciężarowych. Cały obszar pozostał bez światła. W obwodzie donieckim trwa gęsty ostrzał osiedli wzdłuż linii rozgraniczenia.

W Chersoniu sytuacja jest napięta. Rosjanie przeprowadzają ostrzał osiedli regionu. Sam Chersoń znajduje się na skraju katastrofy humanitarnej. Ponadto Rosja planuje tam referendum, aby uzasadnić swoją okupację. Wczoraj wieczorem 9 rakiet uderzyło w rafinerię Krzemieńczuk i elektrociepłownię Krzemieńczuk. Jedna osoba zginęła, 7 zostało rannych. Prawie wszystkie obszary miasta pozostają bez ciepłej wody.

W nocy kontynuowano ostrzał Charkowie z artylerii. W całym regionie przez Święta Wielkanocne prowadzony był aktywny ostrzał. Już dziś wojska rosyjskie zadały dwa ataki rakietowe na infrastrukturę kolejową w regionie rówieńskim, nie ma ofiar śmiertelnych i rannych. W wyniku porannego uderzenia rakietowego doszło do eksplozji na podstacji trakcyjnej stacji kolejowej na ziemi lwowskiej.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Artykuł ukazał się na portalu obserwatormiedzynarodowy.pl