sobota, 21 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Rozpoczęły się testy pierwszej seryjnej wyrzutni systemu „Neptun”
Fot. defence-ua.com
Fot. defence-ua.com

Rozpoczęły się testy pierwszej seryjnej wyrzutni systemu „Neptun”

Share Button

Zestaw przeciwokrętowy „Neptun” został opracowany przez ukraińskie przedsiębiorstwa „Łucz” i „UkrInnMasz”. Seryjne pojazdy są budowane na bazie czeskich ciężarówek Tatra.

Nowa wyrzutnia na bazie podwozia Tatra T815 8×8 przechodzi aktualnie próby w warunkach zimowych (na zdj.). Oczekuje się, że zgodnie z planem testy te zakończą się w ciągu najbliższych kilku tygodni, a w kwietniu cały zestaw zostanie przekazany Siłom Morskim Ukrainy.

Pierwszy, prototypowy zestaw „Neptun” od ponad roku pozostaje w służbie. Jest on zbudowany na pojazdach marki KrAZ. W jego skład wchodzą pojazdy dowodzenia, wyrzutnie oraz pojazdy transportujące pociski i załadowcze. Budowa pierwszego seryjnego zestawu została już ukończona, aktualnie trwają praca nad kolejnym, drugim seryjnym dywizjonem RK-360 „Neptun”. Łącznie jest planowane wyprodukowanie pięciu seryjnych dywizjonów zestawów „Neptun”.

W skład jednego dywizjonu wchodzi 19 pojazdów – po 6 wyrzutni (każda z 4 pociskami), pojazdów transportowo-załadowczych i transportowych oraz jeden pojazd dowodzenia. Jednostka ognia dywizjonu to 72 pociski R-360.

Na podstawie: defense-ua.com, mil.in.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. Andrij Sadowyj/ zaxid.net

Na Cmentarzu Orląt we Lwowie odkryto rzeźby lwów

Wcześniej rzeźby znajdowały się w drewnianych skrzyniach po tym, jak w 2015 roku pojawiły się …