środa, 6 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent Ukrainy: zamykamy granice dla ruchu pasażerskiego
Fot. facebook.com/ Granica / Кордон PL - UA
Fot. facebook.com/ Granica / Кордон PL - UA

Prezydent Ukrainy: zamykamy granice dla ruchu pasażerskiego

Share Button

Wołodymyr Zelensky podczas wystąpienia telewizyjnego zapowiedział, że począwszy od północy, 28 marca, granica Ukrainy zostanie zamknięta, także dla obywateli Ukrainy.

„Ten stan (sytuacji nadzwyczajnej – przyp.) nie ma na celu dyktatury, ale dyscyplinę. Dziś działamy ostro, na tyle, na ile wymagają tego wyzwania dzisiejszego dnia i przyszłości. Dlatego, do końca piątku, 27 marca, granica będzie zamknięta, a ruch pasażerski wstrzymany” – powiedział ukraiński prezydent. Dodał, że opiekę nad obywatelami Ukrainy poza krajem będą sprawować służby dyplomatyczne.

Jak na razie (stanem na godzinę 11.00 czasu polskiego, 27 marca 2020 roku) nie pojawiły się żadne formalne rozporządzenia, na bazie których granica miałaby zostać zamknięta. Mimo tego, na przejściach granicznych m.in. w Dorohusku i Korczowej tworzą się kilkusetosobowe kolejki osób oczekujących na transport autobusami na Ukrainę. Z uzgodnień pomiędzy polskimi i ukraińskimi władzami wynika, że dla ruchu pieszego ma zostać otwarte także piesze przejście graniczne w Medyce/Szegini.

Jak dotąd na Ukrainie potwierdzono 218 przypadków zarażenia koronawirusem. 5 osób zmarło. Od 25 marca na terenie całej Ukrainy obowiązuje stan sytuacji nadzwyczajnej.

Na podstawie: pravda.com.ua, facebook.com/Granica / Кордон PL – UA

Fot. Granica / Кордон PL – UA

Share Button

Czytaj również

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Blinken: Rosja już przegrała wojnę z Ukrainą

Sekretarz stanu USA zapowiedział także dalsze wsparcie dla Kijowa „Ukraińcy bronią się z niesamowitą odwagą, …