wtorek, 28 Styczeń, 2020
pluken
Home / Wiadomości / Samolot UIA prawdopodobnie został zestrzelony pociskiem przeciwlotniczym TOR
Fot. IRNA
Fot. IRNA

Samolot UIA prawdopodobnie został zestrzelony pociskiem przeciwlotniczym TOR

Share Button

Gazeta „New York Times” opublikowała nagranie, na którym najprawdopodobniej zarejestrowano moment trafienia ukraińskiego Boeinga 737 pociskiem ziemia-powietrze.

Na wersję zakładającą omyłkowe zestrzelenie maszyny wskazał także premier Kanady, Justin Trudeau, który stwierdził, że Kanada posiada informacje „z wielu źródeł”, które potwierdzają, że samolot został ostrzelany przez baterię pocisków przeciwlotniczych TOR, które znajdują się na wyposażeniu irańskiej armii.

O tej wersji wydarzeń wspomniał także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky, który stwierdził, że nie jest na wykluczona, ale jak na razie nie jest potwierdzona. „Biorąc pod uwagę ostatnie wystąpienia liderów państw w mediach, wzywamy naszych partnerów międzynarodowych, zwłaszcza USA, Kanadę i Wielką Brytanię do przekazania wszelkich danych i dowodów dotyczących katastrofy odpowiedniej komisji śledczej” – powiedział Wołodymyr Zelensky.

Władze irańskie nazwały oskarżenia o zestrzelenie kłamstwami i wezwały do przedstawienia dowodów na taką wersję wydarzeń. Rzecznik MSZ Iranu, Abbas Musawi, ogłosił równocześnie, że przedstawiciele Ukrainy oraz firmy Boeing zostaną dopuszczeni do udziału w śledztwie ws. katastrofy.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Могила в Монастирі та вишиті рушники навколо в листопаді 2019-го, й скинуті в яму розбита таблиця та зірвані рушники зараз / Колаж Ігоря Тимоця, фото для колажа Ігоря Тимоця та Об'єднання українців в Польщі

Ministerstwo Kultury RP obiecuje ochronę mogiły w Monastyrze

Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potępiło akt wandalizmu w Monastyrze i prowadzi działania na …