wtorek, 28 Styczeń, 2020
pluken
Home / Wiadomości / MSZ Izraela potępiło „publiczne upamiętnienie antysemickich ideologów” na Ukrainie
Джерело: prm.ua
Джерело: prm.ua

MSZ Izraela potępiło „publiczne upamiętnienie antysemickich ideologów” na Ukrainie

Share Button

W odpowiedzi MSZ Ukrainy stwierdził, że Ukraina potępia wszelkie formy nietolerancji i antysemityzmu, a dyskusje co do upamiętnienia konkretnych osób powinny toczyć się na poziomie historyków i ekspertów, a nie polityków.

Według oświadczenia MSZ Izraela z 13 stycznia br., przedmiotem publicznego upamiętnienia przez Ukrainę stały się osoby, odpowiedzialne za Holocaust i zabójstwa Żydów, a także antysemiccy ideolodzy ukraińskiego ruchu narodowego.

Z kolei MSZ Ukrainy nazwał oświadczenie strony izraelskiej „bezpodstawnym obwinieniem o antysemityzm”. „Ukraina potępia każdy przejaw nietolerancji i antysemityzmu, a organy władzy dokładają wszelkich starań dla walki z ich przejawami (…) taka ocena jest zbieżna również z danymi przedstawianymi przez mniejszość żydowską na Ukrainie” – napisano w oświadczeniu MSZ Ukrainy dodając, że dyskusje w tej sferze powinny być prowadzone na poziomie historyków i ekspertów.

Wcześniej ambasadorzy Polski i Izraela, Bartosz Cichocki i Joel Lion we wspólnym liście opublikowanym 2 stycznia br. wyrazili zaniepokojenie działaniami mającymi na celu upamiętnienie Andrija Melnyka, Iwana Lypy i Jurija Lypy oraz Stepana Bandery przez władze obwodu lwowskiego i m. Kijowa.

Na podstawie: mfa.gov.il, mfa.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Могила в Монастирі та вишиті рушники навколо в листопаді 2019-го, й скинуті в яму розбита таблиця та зірвані рушники зараз / Колаж Ігоря Тимоця, фото для колажа Ігоря Тимоця та Об'єднання українців в Польщі

Ministerstwo Kultury RP obiecuje ochronę mogiły w Monastyrze

Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potępiło akt wandalizmu w Monastyrze i prowadzi działania na …