środa, 24 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Ministerstwo Kultury RP obiecuje ochronę mogiły w Monastyrze
Могила в Монастирі та вишиті рушники навколо в листопаді 2019-го, й скинуті в яму розбита таблиця та зірвані рушники зараз / Колаж Ігоря Тимоця, фото для колажа Ігоря Тимоця та Об'єднання українців в Польщі
Могила в Монастирі та вишиті рушники навколо в листопаді 2019-го, й скинуті в яму розбита таблиця та зірвані рушники зараз / Колаж Ігоря Тимоця, фото для колажа Ігоря Тимоця та Об'єднання українців в Польщі

Ministerstwo Kultury RP obiecuje ochronę mogiły w Monastyrze

Share Button

Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potępiło akt wandalizmu w Monastyrze i prowadzi działania na rzecz wprowadzenia tego miejsca na listę grobów wojskowych, co gwarantuje ochronę prawną – wynika z odpowiedzi Ministerstwa na zapytanie ze strony polukr.net. Tablica na mogile została zniszczona w 2015 roku, a krzyż pomalowany biało i czerwoną farbą. Krzyż został odrestaurowany, jednak w okresie świątecznym pod koniec 2019 roku grób został ponownie zdewastowany, co spotkało się z potępieniem resortów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy. Wydarzenia te miały miejsce tuż przed wizytą prezydenta Ukrainy w Polsce – Wołodymyr Zelensky ma wziąć udział w uroczystościach z okazji rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, które odbędą się 27 stycznia br.

„Ministerstwo kultury potępia każdy akt zniszczenia miejsc pamięci – mogił i cmentarzy wojskowych, a także jakiekolwiek inne akty wandalizmu. To dotyczy także działań, które miały miejsce w Monastyrze. W sprawie tego obiektu, na wniosek ministra kultury, wojewoda podkarpacki rozpatrzy możliwość włączenia tego miejsca do rejestru mogił wojskowych i cmentarzy, gdzie przewidziana jest ochrona państwowa. Poza tym, o sprawie zostały poinformowane odpowiednie organy, które zajmują się jej wyjaśnieniem” – napisano w odpowiedzi Ministerstwa Kultury.

Na początku 2019 roku prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma powiedział portalowi polukr.net, że odnowieniu mogiły w Monastyrze przeszkadza brak wpisu do rejestru grobów wojskowych. Przyczyną tego jest to, że według IPN w mogile pochowani są członkowie UPA – organizacji, która ma na koncie zabójstwa Polaków, dlatego nie można wpisać grobu do wspomnianego rejestru, wobec czego nie można liczyć na jego ochronę przez władze państwowe. „Po akcie wandalizmu z 2015 roku ukraiński ambasador w Polsce Andrij Deszczyca zwrócił się do zastępcy ministra kultury RP Jarosława Selina z prośbą o odbudowę memoriału w Monastyrze, ustawionego zgodnie z prawem w 2000 roku. Przedstawiciele rządu zalecili zwrócenie się w tej sprawie do władz województwa podkarpackiego jako właściwych, a wojewoda wskazał, że odnowienie grobu nie jest możliwe wobec pochowania tam osób, które popełniały zbrodnie. Minister Sellin stwierdził, że w Polsce nie jest dopuszczalna żadna forma gloryfikacji UPA, a na zauważenie, że nie ma tam gloryfikacji stwierdził, że napis „Zginęli w walce za Ukrainę” jest taką właśnie formą” – powiedział Piotr Tyma.

Wandalizm w Monastyrze w czasie świąt Bożego Narodzenia

Akt wandalizmu w Monastyrze ujawniła osoba, która była tam w okresie świątecznym i przesłała fotografię do Związku Ukraińców w Polsce. Nieustalone osoby zdjęły tablicy i wrzuciły ją do pobliskiego dołu. To samo zrobiono z pozostawionymi tam wyszywanymi ręcznikami, pozostawionymi na miejscu w listopadzie 2019r. przez grupę aktywistów porządkujących grób.

Mogiła w Monastyrze została zlokalizowana w tym miejscu zgodnie z prawem, na bazie dialogu pomiędzy Polską Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Związkiem Ukraińców w Polsce i Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Na mogile umieszczono napis: „Zginęli w walce za Ukrainę”, zatwierdzony przez sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzeja Przewoźnika. Na tablicy znajdowały się także imiona i nazwiska oraz daty życia osób pochowanych, bez stopni wojskowych czy symboliki. Tablica była poświęcona 62 mieszkańcom i członkom UPA z okolicznych wiosek, którzy zginęli w walkach z NKWD w dniach 2-3 marca 1945 roku.

Zniszczenie grobu w Monastyrze to jeden z 15 podobnych aktów, które miały miejsce w Polsce począwszy od 2014 roku. Od początku agresji rosyjskiej na Krymie i Donbasie aktywniej działa rosyjska propaganda, mająca na celu rozpalanie wrogości pomiędzy Polakami a Ukraińcami i realizowanie prowokacji w Polsce i na Ukrainie. Dotknęły one ośmiu ukraińskich miejsc pamięci w Polsce, niektórych po kilka razy.

Mimo tego, że od niektórych aktów wandalizmu minęło blisko sześć lat, polskie władze, Ministerstwo Kultury, IPN i inne organy odpowiedzialne za ochronę miejsc pamięci nie przeprowadziły prac mających na celu odbudowę zniszczonych miejsc i dotąd nie wskazały winnych. W listopadzie 2019 roku polscy aktywiści ustawili krzyż na miejscu ukraińskich pochowań w Werchacie, gdzie do 2016 roku znajdował się pomnik.

Polsko-rosyjski spór o historię

W grudniu 2019 roku pomiędzy Rosją a Polską rozpoczął się spór dotyczący kwestii historycznych. Prezydent Rosji Władimir Putin i inni przedstawiciele rosyjskich władz kilka razy stwierdzili, że ZSRR i nazistowskie Niemcy nie rozpoczęli II wojny światowej wspólnym napadem na Polskę, a to Polska była agresorem okupując część Czechosłowacji po traktacie w Monachium w 1938 roku. Właśnie to porozumienie, a nie pakt Ribbentrop-Mołotow stało się przyczyną wybuchu wojny. Moskwa nie uważa również, by okupowała Polskę w 1939 roku, a po prostu wprowadziła swoje wojska na terytorium pozostające poza kontrolą. W Polsce potępiono te wypowiedzi nazywając je propagandą epoki stalinowskiej i wezwano do MSZ rosyjskiego ambasadora. W Warszawie mówi się, że działania Armii Czerwonej na początku wojny były agresją przeciwko niezależnemu państwu, a wyzwolenie spod niemieckiej okupacji było początkiem komunistycznego zniewolenia Polski.

Prezydent RP Andrzej Duda odmówił wzięcia udziału w uroczystościach w Izraelu w dniach 23-24 stycznia 2020 roku, będących częścią Forum Holocaustu, wobec faktu, iż przewidziano tam wystąpienie rosyjskiego prezydenta, a równocześnie Polsce nie udzielono głosu. Równolegle Kancelaria Premiera RP przygotowała serię artykułów w amerykańskich i izraelskich mediach, aby pokazać polską wersję wydarzeń.

Ihor Tymots

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua,

Ukraińska armia ostrzelała lotnisko na Krymie

Na zajęte przez Rosjan lotnisko Dżankoj spadły prawdopodobnie pocisko ATACMS. Lokalne media społecznościowe poinformowały o …