wtorek, 23 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / LITPOLUKRBRIG: warsztaty Brave band 20 rozpoczęły nowy cykl szkoleniowy
Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

LITPOLUKRBRIG: warsztaty Brave band 20 rozpoczęły nowy cykl szkoleniowy

Share Button

Żołnierze Dowództwa Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej rozpoczęli nowy cykl szkoleniowy treningiem sztabowym pk. BRAVE BAND z partnerami ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Od dnia 20  stycznia sztab liczący blisko 70 żołnierzy z trzech państw założycielskich prowadzi warsztaty z procesu decyzyjnego z żołnierzami Gwardii Narodowej z Pensylwanii, Illinois oraz Kalifornii.

„BRAVE BAND jest pierwszym przedsięwzięciem w tegorocznym cyklu szkoleniowym. Wnioski z poprzednich treningów i ćwiczeń zostały wyciągnięte. Obecnie, mamy możliwość ich praktycznego przetestowania i zastosowania przy wsparciu i ekspertyzie naszych partnerów z Gwardii Narodowej” – zaznaczył płk Michał Małyska, szef sztabu LITPOLUKRBRIG.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy kontynuować nasze relacje wraz naszymi partnerami. Współpraca z Wielonarodową Brygadą w Polsce jest dla nas szczególnie ekscytująca, ponieważ obecnie współpracujemy ze stanami Kalifornii i Pensylwanii, które z kolei są partnerami z Ukrainą i Litwą. Międzynarodowa Brygada prezentuje wysoki poziom umiejętności i stale doskonali personel sztabu oraz angażuje się w ulepszanie systemów i stałych procedur operacyjnych. Przez lata tego partnerstwa zaobserwowaliśmy bardzo pozytywny rozwój Brygady” – komentuje płk Glen Petersen, oficer Dowództwa Sił Połączonych (z ang. JFHQ) G7, z Gwardii Narodowej stanu Illinois.

Instruktorzy z Kalifornii, Pensylwanii i Illinois odgrywają rolę dowództwa szczebla nadrzędnego dywizji, natomiast sztab Brygady działa jako pierwszoplanowy ćwiczący. Dodatkowo doradzają  dowództwu i jego personelowi podczas procesu decyzyjnego i opracowywaniu rozkazów.

Warto również wspomnieć, że w trakcie pierwszego etapu treningu sztabowego BRAVE BAND, Dowództwo Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady wyda rozkaz operacyjny. Będzie on stanowił podstawę dla kolejnego etapu treningu sztabowego dla jednostek afiliowanych pod koniec lutego, który będzie przeprowadzony na stanowisku dowodzenia rozwiniętym w warunkach polowych przez bdow 19 Brygady Zmechanizowanej.

Zgodnie ze słowami płk Dmytra Bratiszko, dowódcy Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej, ten trening sztabowy nada tempo działaniom w ramach utrzymania Pełnej Zdolności Operacyjnej.

“Dowództwo jest w gotowości do wypełnienia zadań, jeśli takie zostaną nam postawione. Oficerowie sztabu z Polski, Litwy i Ukrainy maja wykorzystać ten czas na doskonalenie umiejętności planowania, interoperacyjności oraz pozostawać w gotowości do wyjazdu jeśli otrzymamy taki rozkaz” – podsumował płk Dmytro Bratiszko.

Źródło: LITPOLUKRBRIG

bb_20_2 bb_20_3

Share Button

Czytaj również

Fot. gov.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky przybył z wizytą do Warszawy

Polska i Ukraina podpisały umowę o współpracy w sferze bezpieczeństwa „Cały wolny świat to przyznaje, …