niedziela, 4 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / SBU zatrzymała rosyjski tankowiec
Джерело: 24tv.ua
Джерело: 24tv.ua

SBU zatrzymała rosyjski tankowiec

Share Button

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przy współpracy Prokuratury Wojskowej i Służby Przygranicznej Ukrainy zatrzymała rosyjski tankowiec „Neyma”, który brał udział w blokowaniu Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku.

24 lipca do portu Izmaił wszedł tankowiec „Nika Spirit” pływający pod banderą Federacji Rosyjskiej. Podczas inspekcji granicznej ustalono, że zgodnie z numerem identyfikacyjnym, faktycznie jest to jednostka nosząca nazwę „Neyma”. Statek ten, wspólnie z innymi jednostkami brał udział w blokowaniu Cieśniny Kerczeńskiej podczas próby przejścia jednostek Sił Morskich Ukrainy 25 listopada 2018. Wówczas trzy ukraińskie okręty zostały bezprawnie zajęte przez Rosję.

Po ustaleniu, iż jest to ta sama jednostka, która brała udział w blokadzie, na jej pokład weszli przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Prokuratury Wojskowej w celu przeprowadzenia czynności śledczych, w tym przeszukań, kontroli dokumentów (w tym dzienników pokładowych), które mogą mieć związek z incydentem z listopada 2018 roku. Statek uznano za dowód rzeczowy i wydano postanowienie o jego areszcie. Załoga tankowca została zwolniona i powróciła do Rosji.

Najprawdopodobniej w związku z zatrzymaniem tankowca, Służba Przygraniczna Ukrainy informuje o prowokacyjnych działaniach jednostek Straży Granicznej FSB na Morzu Azowskim, polegających m.in. na oświetlaniu ukraińskich okrętów laserem.

Na podstawie: ssu.gov.ua, dpsu.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …