piątek, 18 Czerwiec, 2021
pluken
Home / Wiadomości / W Łańcucie podpisano III Deklarację Via Carpatia
Джерело: twitter.com/KancelariaSejmu
Джерело: twitter.com/KancelariaSejmu

W Łańcucie podpisano III Deklarację Via Carpatia

Share Button

17 kwietnia w Łańcucie podpisano III Deklarację poświęconą współpracy w ramach projektu budowy korytarza transportowego Via Carpatia. W konferencji pt. „Korzyści dla regionów w związku z realizacją trasy Via Carpatia” na zamku w Łańcucie wzięli udział przedstawiciele Polski, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Litwy, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Węgier i Unii Europejskiej.

Podpisany dokument przewdiuje kontynuację prac nad budową trasy oraz włączanie do tej inicjatywy kolejnych państw. „To dobry plan rozwoju korytarzy transportowych, z najdłuższym odcinkiem na Ukrainie), dla 100 milionów ludzi mieszkających między Morzami Bałtyckim, Czarnym i Śródziemnym” – powiedział wiceminister infrastruktury Ukrainy, Wiktor Dowgan.

„Nasz wspólny głos, który tak często słychać na różnych forach, znalazł swoje potwierdzenie na papierze. Dziś podpisaliśmy deklarację o włączeniu trasy Via Carpatia w sieć bazową TEN-T. Z kolei Deklaracja Łańcucka rozszerza format współpracy o Białoruś i Chorwację. Nie waham się użyć tego słowa – to historyczny dzień dla krajów Europy Środkowej” – powiedział z kolei minister infrastruktury RP, Andrzej Adamczyk. O włączenie trasy Via Carpatia do sieci TEN-T wnioskowali ministrowie transportu Polski, Bułgarii, Litwy, Rumunii, Słowacji i Węgier przy wsparciu Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Czech i Ukrainy.

57484780_2657176730991121_3088097282713714688_n

Via Carpatia to korytarz transportowy, który ma połączyć kraje północnej i południowej Europy. Jego początkiem ma być Kłajpeda na Litwie, a końcem Saloniki w Grecji. Projekt przewiduje włączenie także korytarzy transportowych na Ukrainie (oficjalnie Ukraina stała się częścią projektu w 2016 roku, gdy na zamku w Krasiczynie podpisano porozumienie o budowie korytarza transportowego do Odessy).

W długookresowej perspektywie trasa ma mieć pozytywny wpływ na atrakcyjność inwestycyjną krajów Europy Środkowej i Wschodniej, jak również na zwiększenie mobilności obywateli.

Transeuropejska sieć transportowa TEN-T jest projektem UE obejmującym najważniejsze korytarze transportowe w UE. Jej budowa ma się zakończyć do 2050 roku, a części podstawowej – do 2030.

Na podstawie: gov.pl/web/infrastruktura, facebook.com/v.dovhan, euinfocenter.rada.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Zelensky po szczycie NATO: Ukraina będzie kontynuować reformy w sektorze bezpieczeństwa

Prezydent Ukrainy pozytywnie ocenił rezultaty szczytu NATO w Brukseli, ale wskazał, że nie pojawiły się …