niedziela, 3 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy odwiedzili Dowództwo LITPOLUKRBRIG w Lublinie
Фото: president.gov.ua
Фото: president.gov.ua

Prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy odwiedzili Dowództwo LITPOLUKRBRIG w Lublinie

Share Button

22 lutego Andrzej Duda, Petro Poroszenko i Dalia Grybauskaite spotkali się z personelem Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej LITPOLUKRBRIG im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego w Lublinie.

Podczas spotkania prezydenci odwiedzili siedzibę jednostki w Lublinie, zapoznali się z realizowanym aktualnie ćwiczeniem Brave Band-19 oraz przeprowadzili trójstronne rozmowy, podczas których omówiono m.in. możliwość wprowadzenia dodatkowych sankcji przeciwko Rosji, o czym poinformowała podczas konferencji prasowej prezydent Litwy, Dalia Grybauskaite. „Omówiliśmy dodatkowe sankcje w związku z incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej. Wiemy, co oznacza napaść na kraj. Będziemy dalej wspierać Ukrainę, jako że chodzi nie tylko o stabilność Ukrainy, ale o bezpieczeństwo w całym regionie” – powiedziała prezydent Litwy.

Z kolei prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że cieszy się, iż żołnierze trzech krajów służą i doskonalą swoje umiejętności wspólnie. Dodał, że podczas spotkania w Warszawie podpisano także deklarację dotyczącą wzmocnienia współpracy w sferze bezpieczeństwa pomiędzy Polską a Litwą. „Rozmawialiśmy o współpracy w sztabie Wielonarodowej Brygady Północ-Wschód w Elblągu, dziś mówimy o współpracy w tej sferze z naszym wielkim sąsiadem, Ukrainą, która pragnie dołączyć do NATO” – powiedział Duda.

Prezydent Petro Poroszenko podziękował partnerom z Polski i Litwy za wsparcie podczas debat poświęconych sytuacji na Ukrainie, które miały w ostatnich dniach miejsce w ONZ. Dodał, że Kijów liczy na wzmocnienie nacisków na Rosję, zwłaszcza poprzez sankcje.

Джерела: president.gov.ua, prezydent.pl, facebook.com/AmbasadaUkrainywPolsce

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …