Jan Piekło wyraził przekonanie, że Trybunał Konstytucyjny podejmie taką decyzję ws. ustawy o IPN i zapisie o „zbrodniach ukraińskich nacjonalistów”, które przyniesie korzyści zarówno Polsce jak i Ukrainie.
Według ambasadora, obecna przerwa w realizacji porozumień pomiędzy prezydentami Polski i Ukrainy wynika właśnie ze zmian do ustawy o IPN wprowadzonych na początku 2018 roku. „Te zmiany obecnie rozpatruje Trybunał Konstytucyjny. Mam nadzieję, że podejmie decyzję, która pozwoli nam powrócić do pierwotnego planu realizacji porozumień. Jestem pewny, że ta decyzja będzie sprawiedliwą i przyniesie korzyści wszystkim, także Ukrainie” – powiedział Jan Piekło dodając, że mam nadzieję, że również strona ukraińska zrobi kroki naprzód, np. odwołując moratorium na prace ekshumacyjne.
Nowelizacja ustawy o IPN została uchwalona pod koniec stycznia 2018 roku i podpisana przez prezydenta RP 6 lutego 2018 roku. Zawiera m.in. zapis o karach za „zaprzeczenia zbrodniom ukraińskich nacjonalistów”, jak również za oskarżanie Polaków o udział w Holocauście. Równocześnie z podpisem, prezydent RP nakazał sprawdzenie wspomnianych zapisów przez Trybunał Konstytucyjny pod kątem ich zgodności z Konstytucją.
Na podstawie: eurointegration.com.ua,