poniedziałek, 8 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Na Wołyniu uczczono pamięć polskich żołnierzy poległych w 1939 roku
Джерело: shatsk.rayon.in.ua
Джерело: shatsk.rayon.in.ua

Na Wołyniu uczczono pamięć polskich żołnierzy poległych w 1939 roku

Share Button

22 września wiosce Melniki w rejonie szackim (obwód wołyński) uczczono pamięć polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku w walce z Armią Czerwoną. Uroczystości w tym miejscu odbyły się już po raz drugi.

Na cmentarzu w Melnikach zebrali się przedstawiciele Nadbużańskiego Oddziały Straży Granicznej RP, Państwowej Służby Przygranicznej Ukrainy, Konsulatu RP w Łucku, organów władz lokalnych i mieszkańców oraz studentów Uniwersytetu Wschodnioeuropejskiego im. Lesi Ukrainki.

Na miejscu pochowani są żołnierze z grupy operacyjnej gen. Kleeberga, którzy zginęli 28 września 1939 roku w walce z jednostkami 52 Dywizji gen. Iwana Russianowa. Ekshumacja na lokalnym cmentarzu odbyła się w 2002 roku. Wówczas na miejscu pochówku żołnierzy KOP ustawiono tymczasowy krzyż, następnie pomnik.

Rok temu pomnik został oblany zieloną farbą, a kilka krzyży nagrobnych – zniszczonych. Odpowiedzialnymi za ten akt wandalizmu okazali się być członkowie grupy przestępczej z Czernihowa, zatrzymani następnie przez SBU. Pomnik odrestaurowano dzięki staraniom lokalnej społeczności.

Na podstawie: volga.lutsk.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. obserwatormiedzynarodowy.pl

Rosja planuje przeprowadzić „referendum” na okupowanych terytoriach Ukrainy do 15 września

Od wybuchu wojny na pełną skalę, która przyniosła rosyjską okupację w kilku obwodach Ukrainy, Siłom …