piątek, 1 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Weszły w życie sankcje USA wobec Rosji nałożone za atak na Skripalów
Джерело: informburo.dn.ua
Джерело: informburo.dn.ua

Weszły w życie sankcje USA wobec Rosji nałożone za atak na Skripalów

Share Button

27 sierpnia weszły w życie kolejne sankcje, które amerykańskie władze nałożyły na Rosję po ataku z użyciem broni chemicznej na terytorium Wielkiej Brytanii, którego celem był były rosyjski szpieg, Siergiej Skripal i jego córka. Sankcje mają „ograniczyć dostęp Rosji do towarów i technologii związanych z bezpieczeństwem narodowym USA”.

Sankcje zostały ustalone na bazie ustawy o kontroli rozprzestrzeniania broni chemicznej i biologicznej z 1991 roku. Zgodnie z zapisami dokumentu, wprowadzenie sankcji oznacza blokadę pomocy międzynarodowej, dostaw broni i finansowania jej zakupów, odmowę udzielania kredytów i zakaz eksportu do Rosji towarów i technologii istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa USA. Oznacza to m.in. zakaz eksportu awioniki lotniczej, sprzętu do prac podwodnych, turbin gazowych i tym podobnych artykułów.

W ramach przyjętego pakietu sankcji związanych ze sprawą Skripala zrezygnowano jednak z blokowania pomocy międzynarodowej dla Rosji oraz blokowania licencji związanych ze współpracą obu krajów w sferze badań kosmicznych. Ograniczenia nie dotyczą także m.in. awioniki lotniczej związanej z bezpieczeństwem cywilnego ruchu pasażerskiego.

Na podstawie: eurointegration.com.ua, bbc.com/ukrainian

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …