sobota, 16 Styczeń, 2021
pluken
Home / Wiadomości / MO Ukrainy: zatopienie kopalni „Junkom” na Donbasie może doprowadzić do katastrofy
Fot. www.youtube.com
Fot. www.youtube.com

MO Ukrainy: zatopienie kopalni „Junkom” na Donbasie może doprowadzić do katastrofy

Share Button

Decyzja władz okupacyjnych Donbasu o zatopieniu wodą kopalni „Junkom” położonej koło Jenakijewa na Donbasie może być niebezpieczną dla regionu wobec faktu, iż w czasach ZSRR przeprowadzono tam wybuch atomowy.

Według naczelnika Zarządu ds. bezpieczeństwa ekologicznego Ministerstwa Obrony Ukrainy, płk Maksyma Komisarowa, skutki działań władz DNR mogą okazać się groźne dla środowiska naturalnego w całym regionie.

„W czasach radzieckich przeprowadzono tam podziemny wybuch jądrowy o niewielkiej mocy, ale z emisją cząsteczek radioaktywnych pod ziemią. W wypadku zatopienia obiektu mogą one zostać wymyte i przeniknąć do wód gruntowych” – powiedział Maksym Komisarow. W ocenie strony ukraińskiej kwestia zabezpieczenia obiektu powinna zostać rozwiązana w najbliższym czasie, jednak władze Ukrainy nie mają żadnych możliwości działania na terenie okupowanym przez DNR.

Administracja DNR zapowiedziała, że 14 kwietnia zostanie wstrzymane wypompowywanie wody gromadzącej się w kopalni „Junkom”.

Próbny wybuch atomowy został przeprowadzony w 1979 roku na głębokości 903 m. Miał moc 0,2-0,3 kilotony i został przeprowadzony w celu zmniejszenia naprężeń w masywie skalnym, co miało zwiększyć bezpieczeństwo wydobycia węgla.

Na podstawie: ukrinform.ua, uk.wikipedia.org

Share Button

Czytaj również

Fot. kmu.gov.ua,

Ukraina wprowadzi ostrą kwarantannę na początku stycznia

Wzmocnione obostrzenia mają obowiązywać przez trzy pierwsze tygodnie 2021 roku. O planach rządu poinformował podczas …