poniedziałek, 1 Czerwiec, 2020
pluken
Home / Wiadomości / We Lwowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO
Фото: facebook.com/tkachukpp
Фото: facebook.com/tkachukpp

We Lwowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO

Share Button

Na terenie Akademii Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy odbyło się po raz pierwszy posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO. Celem spotkania było realizowanie dialogu pomiędzy Ukrainą i NATO, omówienie priorytetowych kierunków rozwoju współpracy wojskowej i zapoznanie się przedstawicieli NATO z sytuacją bezpieczeństwa Ukrainy.

Jak napisał na swojej stronie internetowej rektor Akademii, gen. Pawło Tkaczuk, to spotkanie – „to kolejne świadectwo wsparcia sprawiedliwej walki naszego narodu przez organizację wojskowo-polityczną, świadectwo tego, że nie jesteśmy sami w walce z rosyjskim agresorem”. Według relacji generała, podczas pierwszego dnia obrad (18 kwietnia) goście zapoznali się z obiektami infrastruktury Akademii, przeprowadzili rozmowy z kierownictwem i pracownikami. Oddali również hołd poległym na Donbasie absolwentom Akademii.

W spotkaniach z przedstawicielami NATO wzięli udział także przedstawiciele władz obwodowych i miasta Lwowa (szef administracji obwodowej Oleg Synotka i mer Lwowa Andrij Sadowyj), a także dyrektor Biura Łączności NATO na Ukrainie, Aleksander Winnikow oraz pierwszy zastępca szefa specjalnej misji monitorującej OBWE na Ukrainie, Aleksander Hug.

Z kolei 19 kwietnia Komitet Wojskowy NATO kontynuował prace w Międzynarodowym Centrum Budowania Pokoju w Jaworowie. W spotkaniu z członkami komitetu wzięli udział także przedstawiciele dowództwa SZU, w tym szef sztabu generalnego Ukrainy, gen. Wiktor Mużenko.

Szef Komitetu Wojskowego NATO, gen. Peter Pawel stwierdził, że tempo reformowania i rozwoju Sił Zbrojnych Ukrainy demonstruje pozytywną dynamikę. Z kolei gen. Wiktor Mużenko powiedział, że rozmowy dwustronne przeprowadzone z gen. Pawelem dotyczyły priorytetowych kierunków współpracy Ukrainy i NATO, w tym projektu szkolenia sierżantów Sił Zbrojnych Ukrainy zgodnie ze standardami NATO. Nacisk ma być położony również na szkolenie jednostek Sił Operacji Specjalnych Ukrainy.

Na podstawie: city-adm.lviv.ua, facebook.com/tkachukpp

Share Button

Czytaj również

Fot. twitter.com/dmytrokuleba

Węgry przedstawiły warunki ws. wycofania weta wobec współpracy Ukraina-NATO

Szef MSZ Węgier Peter Sijarto powiedział, że na stanowisko władz w Budapeszcie wpływają przyjęte na …