czwartek, 4 Czerwiec, 2020
pluken
Home / Wiadomości / W Kanadzie wkrótce rozpocznie się budowa kosmodromu dla ukraińskich rakiet Cyklon-4
Fot. defence-ua.com
Fot. defence-ua.com

W Kanadzie wkrótce rozpocznie się budowa kosmodromu dla ukraińskich rakiet Cyklon-4

Share Button

Kanadyjska firma Maritime Launch Services planuje rozpoczęcie budowy kosmodromu na Nowej Szetlandii. Prace mają ruszyć 1 maja 2018 roku.

O planach poinformował w wywiadzia dla portalu SpaceQ dyrektor firmy, Steve Mate. Projekt ma charakter komercyjny i nie jest finansowany przez władze Ukrainy lub Kanady.

Docelowo, z powstałego kosmodromu mają być wystrzeliwane rakiety Cyklon-4M, produkowane w zakładach „Piwdenne” na Ukrainie. Mają zostać przystosowane do nowych wymagań na bazie doświadczeń zdobytych m.in. przy wcześniejszym projekcie współpracy Ukrainy i Brazylii w ramach projektu „Sea Launch” (strona brazylijska wycofała się ze współpracy w 2015 roku). Wiadomo, że przy budowie drugiego stopnia rakiety zostanie wykorzystany silnik rakiety „Zenit”, który dokąd wykonał ponad 60 (100%) udanych startów. „Część elementów rakiet jest już gotowa, obecnie „Piwdenne” zajmuje się połączeniem wszystkich komponentów” – powiedział Steve Mate.

Pierwsze starty planowane są w 2020 roku. Jak na razie wstępne plany zakladają wystrzeliwanie do 8 rakiet rocznie. Według przedstawicieli Maritime Launch Services, są już pierwsze firmy zainteresowane wyniesienim ich satelitów przy użyciu nowej rakiety i kosmodromu.

Prace nad testami elementów rakiety Cyklon-4 odbywały się na Ukrainie w 2017 roku. Cyklon-4 to trójstopniowa rakieta o masie startowej 193 ton. Ma być zdolna do wynoszenia na niską orbitę ładunków o masie 5,5 tony.

Na podstawie: defence-ua.com, spaceq.ca

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua,

Amerykańskie bombowce strategiczne dokonały przelotu na Ukrainą

W piątek, 29 maja, dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-1B pojawiły się w przestrzeni powietrznej kilku …