środa, 29 maj, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina i Chiny podpisały „mapę drogową” ws. udziału Kijowa w projekcie „Jeden pas, jedna droga”
Фото: facebook.com/nataliya.mykolska
Фото: facebook.com/nataliya.mykolska

Ukraina i Chiny podpisały „mapę drogową” ws. udziału Kijowa w projekcie „Jeden pas, jedna droga”

Share Button

Podczas trzeciego posiedzenia Komisji ds. współpracy pomiędzy rządami Ukrainy i Chin podpisano dokument zawierający plan działań Ukrainy i Chin w sferze realizacji inicjatywy budowy „Nowego Jedwabnego Szlaku” i „Morskiego Jedwabnego Szlaku XXI w.”.

„Realizacja tej inicjatywy jest ważna dla należnego miejsca Ukrainy w globalnym ruchu towarów pomiędzy wschodem i zachodem. Będzie to sprzyjać pełniejszemu wykorzystaniu potencjału ukraińsko-chińskiego handlu, wzrostowi eksportu do Azji, a także na rynki krajów trzecich” – skomentowała rezultaty rozmów zastępczyni Ministra Rozwoju Ekonomicznego i handlu, Natalia Mykolska.

Zawarte porozumienie ma sprzyjać m.in. zwiększeniu udziału produktów wysokotechnologicznych we wzajemnym handlu, rozwojowi współpracy dwustronnej pomiędzu firmami i instytucjami finansowymi, aktywizacji inwestycji w przemyśle lotnicznym, transportowym, energetycznym, chemicznym i spożywczym, rozwoju możliwości transportu z Chin do Europy Zachodniej przez Ukrainę trasą Chiny-Kazachstan-Azerbejdżan-Gruzja-Ukraina-Europa Zachodnia. Mowa jest także o rozwoju współpracy w sferze technologii kosmicznych w perspektywie lat 2016-2020.

„Proponujemy aktywizację naszej współpracy w ramach projektu „Jeden pas, jedna droga” i w tym kontekście rozpatrujemy Ukrainę jako jeden z logistycznych i przemysłowych centrów na drodze do krajów UE, a także mamy nadzieję na wznowienie prac we wspólnych projektach infrastrukturalnych. Jesteśmy zainteresowami także współpracą technologiczną, tworzeniem parków przemysłowych w sferze lotnicznej, kosmicznej i energetyce” – powiedział podczas spotkania z premierem Ukrainy wicepremier chińskiej Rady Państwa, Ma Kaj.

Na podstawie: me.gov.ua, kmu.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/Getty Images

Ukraina otrzymała nową dostawę pocisków Patriot

O przekazaniu pomocy poinformował rząd Hiszpanii. Pociski miały zostać przekazane przez Hiszpanię oraz inne kraje …