Polscy, litewscy i ukraińscy żołnierze z pomocą kanadyjskich mentorów przeszli szkolenie w zakresie procedur głosowej komunikacji NATO, które poprzedza ćwiczenia kompatybilności urządzeń radiowych w ramach ćwiczenia MAPLE ARCH 17.
„Warto podkreślić, że łączność zapewnia dowódcom zdolność dowodzenia i kontroli. Bez niezawodnych sieci łączności i sprawnego sprzętu żadna misja nie może być wykonana pomyślnie” – to ćwiczenie, jak mówi szef sekcji łączności S-6 Major Mirosław Bednarz miało na celu stworzenie sieci radiowej pomiędzy stanowiskiem dowodzenia Brygady, a sztabami afiliowanych batalionów manewrowych litewskich, polskich i ukraińskich.
„Rozpoczęliśmy od przypomnienia procedur NATO z zakresu komunikacji radiowej, która została zakończona praktycznymi ćwiczeniami komunikacji głosowej i transmisji danych. Upewniliśmy się, że personel wojskowy z trzech różnych krajów stosuje te same standardy oraz procedury łączności i może nawiązywać łączność za pośrednictwem urządzeń radiowych” – mówi kapitan Roman Selvestr, oficer sekcji łączności.
W ramach MAPLE ARCH 17 zostały stworzone równolegle sieci: radiowa, przewodowa i komputerowa. W celu zabezpieczenia łączności pomiędzy dowódcą LITPOLUKRBRIG a jednostkami afiliowanymi w ciągu jednego z kolejnych dni jedna linia łączności zostanie (fizycznie/celowo) wyłączona. Tak więc cały transfer danych, system raportowania i dowodzenia będe odbywać się za pośrednictwem sieci radiowej.
Uwaga: Ćwiczenie MAPLE ARCH 17 było współprowadzonym ćwiczeniem przez Rzeczpospolitą Polską i Ukrainę, wspieraną przez Kanadę. ćwiczenia dowódczo-sztabowe i ćwiczenia wspomagane komputerowo. Są to ćwiczenia, które sprawdzają zdolność sił do wspólnego działania z wykorzystaniem komputerowego scenariusza szkoleniowego. Wszystkie aspekty związane z realizacją MA-17 pod względem łączności tj., przygotowaniem (planowaniem), realizacją i nadzorowaniem samego ćwiczenia było koordynowane przez dowódcę sekcji S-6, mjr Mirosława Bednarza. Ponadto MAPLE ARCH 17 jest zasadniczym mechanizmem treningowym dla dalszego rozwoju Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej im. Wielkiego Hetmana Kostantyna Ostrogskiego.
Oleksandr Gain, LITPOLUKRBRIG

