poniedziałek, 4 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / “Wielonarodowy” trening łączności podczas MAPLE ARCH 17 in the rhythm of radio waves
Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

“Wielonarodowy” trening łączności podczas MAPLE ARCH 17 in the rhythm of radio waves

Share Button

Polscy, litewscy i ukraińscy żołnierze z pomocą kanadyjskich mentorów przeszli szkolenie w zakresie procedur głosowej komunikacji NATO, które poprzedza ćwiczenia kompatybilności urządzeń radiowych w ramach ćwiczenia MAPLE ARCH 17.

„Warto podkreślić, że łączność zapewnia dowódcom zdolność dowodzenia i kontroli. Bez niezawodnych sieci łączności i sprawnego sprzętu żadna misja nie może być wykonana pomyślnie” – to ćwiczenie, jak mówi szef sekcji łączności S-6 Major Mirosław Bednarz miało na celu stworzenie sieci radiowej pomiędzy stanowiskiem dowodzenia Brygady, a sztabami afiliowanych batalionów manewrowych litewskich, polskich i ukraińskich.

„Rozpoczęliśmy od przypomnienia procedur NATO z zakresu komunikacji radiowej, która została zakończona praktycznymi ćwiczeniami komunikacji głosowej i transmisji danych. Upewniliśmy się, że personel wojskowy z trzech różnych krajów stosuje te same standardy oraz procedury łączności i może nawiązywać łączność za pośrednictwem urządzeń radiowych” – mówi kapitan Roman Selvestr, oficer sekcji łączności.

W ramach MAPLE ARCH 17 zostały stworzone równolegle sieci: radiowa, przewodowa i komputerowa. W celu zabezpieczenia łączności pomiędzy dowódcą LITPOLUKRBRIG a jednostkami afiliowanymi w ciągu jednego z kolejnych dni jedna linia łączności zostanie (fizycznie/celowo) wyłączona. Tak więc cały transfer danych, system raportowania i dowodzenia będe odbywać się za pośrednictwem sieci radiowej.

Uwaga: Ćwiczenie MAPLE ARCH 17 było współprowadzonym ćwiczeniem przez Rzeczpospolitą Polską i Ukrainę, wspieraną przez Kanadę. ćwiczenia dowódczo-sztabowe i ćwiczenia wspomagane komputerowo. Są to ćwiczenia, które sprawdzają zdolność sił do wspólnego działania z wykorzystaniem komputerowego scenariusza szkoleniowego. Wszystkie aspekty związane z realizacją MA-17 pod względem łączności tj., przygotowaniem (planowaniem), realizacją i nadzorowaniem samego ćwiczenia było koordynowane przez dowódcę sekcji S-6, mjr Mirosława Bednarza. Ponadto MAPLE ARCH 17 jest zasadniczym mechanizmem treningowym dla dalszego rozwoju Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej im. Wielkiego Hetmana Kostantyna Ostrogskiego.

Oleksandr Gain, LITPOLUKRBRIG

EX Maple Arch 17
EX Maple Arch 17
EX Maple Arch 17
EX Maple Arch 17
Share Button

Czytaj również

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Blinken: Rosja już przegrała wojnę z Ukrainą

Sekretarz stanu USA zapowiedział także dalsze wsparcie dla Kijowa „Ukraińcy bronią się z niesamowitą odwagą, …