wtorek, 24 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / A. Deszczyca: Warszawa zgodziła się odbudować zniszczone ukraińskie pomniki
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Польщі Андрій Дещиця. Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Польщі Андрій Дещиця. Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський

A. Deszczyca: Warszawa zgodziła się odbudować zniszczone ukraińskie pomniki

Share Button

Kijów i Warszawa porozumiały się w sprawie odnowienia ukraińskich miejsc pamięci w Polsce, które stały się celami aktów wandalizmu po 2014 roku – powiedział w wywiadzie dla agencji UKRINFORM Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Warszawie.

„W mediach pojawiła się informacja o tym, że jednym z osiągnięć spotkanie (Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów w Krakowie – przyp. polukr.net) była decyzja o wznowieniu poszukiwań i prac ekshumacyjnych na Ukrainie. Ale faktycznie była to jedna z kwestii, co do których osiągnięto porozumienie. Poza tym uzgodniono odnowienie ukraińskich miejsc pamięci w Polsce, które stały się celami aktów wandalizmu po 2014 roku. Odbudowa ma odbyć się zgodnie z zachowaniem przepisów prawa” – powiedział Andrij Deszczyca.

Według ambasadora, spotkanie z 17 listopada br. w znacznej mierze zmniejszyło napięcie w relacjach polsko-ukraińskich, a atmosfera rozmów i przedstawione stanowiska zademonstrowały gotowość do konstruktywnej współpracy. „Obie strony zgodziły się co do tego, że podobne napięcia nie są potrzebne” – podkreślił Deszczyca.

Na podstawie: ukrinform.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda: najlepsze zakończenie wojny to zwycięstwo Ukrainy

Prezydent RP odniósł się do toczącego się konfliktu w wywiadzie dla dziennika Polska the Times …