czwartek, 22 luty, 2024
pluken
Home / Wiadomości / USA biorą pod uwagę dostawy broni śmiercionośnej dla Ukrainy
Fot. mil.in.ua
Fot. mil.in.ua

USA biorą pod uwagę dostawy broni śmiercionośnej dla Ukrainy

Share Button

Kongres USA przyjął projekt ustawy, która zakłada kontynuację pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym równiez tzw. broni śmiercionośnej.

Zgodnie z przyjętym jeszcze w czasie rządów Baracka Obamy projektem, w roku budżetowym 2017 dostawy uzbrojenia na Ukrainę mają objąć sprzęt o wartości do 150 mln dolarów, realizowane najpóźniej do 30 września 2017 roku. Ma to być wyposażenie i broń „śmiercionośna typu defensywnego” (ang. lethal weapons of defensive nature) oraz pomoc logistyczna, wywiadowcza i szkoleniowa.

Ambasador Ukrainy w Waszyngtonie Walerij Czalij zaznaczył, że pozostała suma z 350 mln dolarów, które miały zostać przeznaczone na pomoc wojskową dla Kijowa ma zostać rozdysponowana po 1 października 2017 roku. Według innych danych, znaczna część z tej sumy (200 mln $) została już przekazana stronie ukraińskiej w ramach różnych form pomocy materiałowej i organizacyjnej.

Równocześnie, USA zwiększają wydatki na obronność do łącznej sumy 611 mld dolarów w całym 2017 roku, z czego zaplanowane wydatki mają wynieśc 578 mld. Poprawki te, przygotowane już przez administrację Donalda Trumpa muszą zostać jeszcze podpisane przez urzędującego prezydenta.

Telewizja Fox News poinformowała, że administracja Trumpa ma zamiar zmniejszyć wydatki na pomoc innym krajom dążąc do tego, by jak najwięcej pieniędzy było wydawanych na terytorium USA. Nie wiadomo jak na razie, czy cięcia te dotyczą także pomocy wojskowej dla Ukrainy i innych państw.

Na podstawie: mil.in.ua, korrespondent.net

Share Button

Czytaj również

Fot. twitter.com Sztab Generalny WP

Ukraińscy żołnierze ćwiczą na polskich poligonach

W Polsce od 2022 roku funkcjonuje misja szkoleniowa dla Ukrainy Realizowane ćwiczenia obserwował pierwszy zastępca …

10 comments

 1. Ukraina jest tu mało wymiernym przykładem, bo nigdy nie była liczącym się sojusznikiem
  a wsparcie dla niej miało charakter pozorowany.

  American First znaczy tyle że wspierani będą ci na których warto stawiać-tak zresztą było zawsze
  Izrael zanim uzyskał po roku 1967 liczące się wsparcie musiał wygrać trzy wojny z Arabami wspieranymi przez ZSRR.

 2. moim zdaniem, hasło America First – własnie wchodzi w etap realizacji

  swoją drogą, zastanawiające czy dostarczona pomoc w postaci broni, „w tym śmiercionośnej”, jak państwo informują, będzie użyta przeciwko weteranom ochotniczych batalionów blokujących linie kolejowe.

  No bo import węgla z kraju agresora, przeciwko któremu Ukraina nawołuje do utrzymania sankcji chyba nie wchodzi w grę – bo znaczyło by to, że sama Ukraina tych sankcji nie przestrzega.

 3. To żadna odpowiedź. Zwłaszcza, że cięcia mają objąć pomoc w ramach finansów Departamentu Stanu czy Agencji takich jak USAid. Nie wiadomo, czy dotyczą też pomocy militarnej, a z tej puli pochodzi pomoc dla Ukrainy właśnie.

 4. …oligarchowie nie mają tu nic do rzeczy, bo wspomniana pomoc trafia na Ukrainę w formie sprzętu, pomocy szkoleniowej, a nie gotówki….

  Gotowy jestem pomyśleć, że gdyby to była czysta gotówka została by zdefraudowana

 5. Jak widać dane są rozbieżne, co do tego, czy pomoc już została przekazana, czy dopiero będzie (mowa cały czas o sumie 200 mln z 350). Zaczekamy na wyjaśnienie tej sprawy, przy czym oligarchowie nie mają tu nic do rzeczy, bo wspomniana pomoc trafia na Ukrainę w formie sprzętu, pomocy szkoleniowej, a nie gotówki.

 6. nawet inaczej 🙂 za ambasadorem
  Ustawa Izby Reprezentantów, przewidujący przyznanie Ukrainie 150 $ mln USD w pomocy wojskowej, część wcześniej zatwierdziła 350 mln $ na ten cel w budżecie Pentagonu. Pozostałe pieniądze zostaną przyznane po 1 października 2017 roku

  Czyli pozostała kwota zostanie przyznana po 30.09.2017

  i jeżeli już, w co wątpię, to wydanie kwoty 150 mln USD od grudnia 2016, bo wtedy Obama podpisał ten akt, wydaje się mało prawdopodobne, nawet jak na lekką rękę ukraińskich oligarchów

 7. Podajecie Panstwo za Walerij Czałyj tą informację? On sam zapytany nie podał źródła swoich informacji

  http://korrespondent.net/ukraine/3822668-ssha-ne-urezaly-voennuui-pomosch-ukrayne-posol

 8. Źródła w Waszyngtonie twierdzą, że nie kwota została zmniejszona, ale odliczono od niej sumę, która już została przekazana stronie ukraińskiej. Pozostało 150 mln $ do wykorzystania do końca roku budżetowego, tj. 30.09.2017.

 9. Za kadencji B. Obamy ta kwota to 300 mln USD. W praktyce została zmniejszona przez kongres – Trumpa do 150 mln USD. Pytanie, dlaczego? pozostawiam otwarte.

  http://finanse.wnp.pl/kongres-usa-zamierza-zmniejszyc-pomoc-wojskowa-dla-ukrainy,293363_1_0_0.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.