piątek, 3 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent Ukrainy bierze udział w obradach Forum w Davos
Фото: president.gov.ua
Фото: president.gov.ua

Prezydent Ukrainy bierze udział w obradach Forum w Davos

Share Button

Petro Poroszenko rozpoczął wizytę w Davos, gdzie weźmie udział w 47 Światowym Forum Ekonomicznym.

Ukraiński prezydent wystąpi podczas sesji pt. „Ruch na wschód: wzmocnienie europejskiego sąsiedztwa”, a także w dyskusjach pt. „Odpowiedzialne liderstwo w świecie wielobiegunowym” oraz „Nowe porozumienie dla Europy”. Planowany jest także szereg spotkań dwustronnych z głowami państw i rządów, kierownikami organizacji międzynarodowych, firm i inwestorami.

We wtorek, 17 stycznia Petro Poroszenko spotkał się z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem, z którym rozmawiał o współpracy w różnych wymiarach, w tym na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na najbliższe miesiące zaplanowano także posiedzenie komisji międzyrządowej ds. współpracy.

Z kolei podczas spotkania z prezydent Szwajcarii, Doris Leuthard omówiono kwestie związane ze śledztwami w sprawie przestępstw gospodarczych popełnionych przez członków poprzedniej ekipy rządzącej na Ukrainie. „Wyznaczyliśmy dokładne terminy i koordynację współpracy pomiędzy prokuraturami i ministerstwami sprawiedliwości obu krajów, które powinny przynieść rezultaty, w tym powrót środków finansowych na Ukrainę” – powiedział Petro Poroszenko. Zgodnie z zawartymi porozumieniami, Szwajcaria ma udzielić pomocy finansowej Ukrainie w wysokości 100 mln euro.

Prezydent Ukrainy udzielił także wywiadu dla telewizji Bloomberg, w którym wyraził nadzieję na dalsze wsparcie dla Ukrainy ze strony nowego prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Na podstawie: president.gov.ua, uk.wikipedia.org

Share Button

Czytaj również

Na zdj. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (2014-19) i sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg // Fot. hromadske.ua

Stoltenberg: NATO nie uważa działań Rosji za blef

Sekretarz generalny NATO stwierdził, że Sojusz uważnie przygląda się działaniom Rosji wokół granic Ukrainy. „Po …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.