poniedziałek, 20 maj, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Petro Poroszenko z wizytą w Polsce
Фото: prezydent.pl
Фото: prezydent.pl

Petro Poroszenko z wizytą w Polsce

Share Button

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenką przybył z jednodniową wizytą do Polski dokładnie 25 lat po uznaniu przez Warszawą Aktu Niezależności Ukrainy, co miało miejsce dzień po referendum w tej sprawie – 2 grudnia 1991 roku.

Oficjalne powitanie i spotkanie prezydentów miało miesce w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu. W obecności obu prezydentów i delegacji ministrowie obrony Polski i Ukrainy: Antoni Macierewicz i Stepan Połtorak podpisali umowę o współpracy w dziedzinie obronności.

Podczas konferecji prasowej po spotkaniu obu prezydentów prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na wyjątkowy moment, w jakim odbywa się dzisiejsza wizyta: 25. rocznicę uznania przez Polskę niezależności Ukrainy. „Niezależnie od zmian politycznych w Polsce, zawsze wspieraliśmy niepodległość Ukrainy (…) cieszę się z tego spotkania i podpisanej właśnie umowy (…) Polska nadal będzie wspierać Ukrainę w realizacji programu reform” – powiedział Andrzej Duda. Zwrócił również uwagę na konieczność działań na rzecz rozwiązania – a nie tylko zamrożenia konfliktu zbrojnego na Donbasie.

„Polska jest nie tylko partnerem strategicznym Polski, jest także przyjacielem, tak samo jak za swojego przyjaciela uważam prezydenta Andrzeja Dudę” – powiedział Petro Poroszenko. Prezydent Ukrainy podziękował za dotychczas udzielone wsparcie i współpracę w wielu sferach, w tym zwłaszcza reform czy współpracy wojskowej, w tym przy tworzeniu i funkcjonowaniu Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej LITPOLUKRBRIG.

Podczas rozmów sporo miejsca poświęcono także współpracy energetyczne (m.in. budowie interkonektora gazowego), jak również działaniom na rzecz rozbudowy infrastruktury na granicy polsko-ukraińskiej, co ma usprawnić przemieszczenia się pomiędzy oboma krajami. Mowa była także o dialogu na tematy historyczne – ustalono również, że zostanie powołana instytucja, która będzie honorować Polaków i Ukraińców udzielających pomocy swoim sąsiadom w czasie II wojny światowej.

Na podstawie: informacja własna polukr.net, prezydent.pl,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/Getty Images

Ukraina otrzymała nową dostawę pocisków Patriot

O przekazaniu pomocy poinformował rząd Hiszpanii. Pociski miały zostać przekazane przez Hiszpanię oraz inne kraje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.