środa, 1 luty, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Naimski: Brama Północna to kolejny sposób na wsparcie Ukrainy
Fot. biznesalert.pl
Fot. biznesalert.pl

Naimski: Brama Północna to kolejny sposób na wsparcie Ukrainy

Share Button

Polacy promują Bramę Północną w Brukseli. Piotr Naimski odwiedził Parlament Europejski, gdzie promował projekty Bramy Północnej, czyli gazoport w Świnoujściu i Korytarz Norweski. Na konferencji wystąpił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej, który poparł inicjatywę.

– To konkurencja dla Nord Stream 2. Te korytarze będą ze sobą konkurować. Najważniejsze dla rządu w Polsce jest kontynuowanie projektu i udostępnienie go regionowi, a razem z nim dywersyfikację nie tylko na poziomie kontraktów, ale także fizyczną – przyznał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

– Połączenia gazowe są prawdopodobnie tak ważne, jak połączenie z szelfem norweskim. Jesteśmy w trakcie realizacji połączenia z Czechami, Słowakami i Ukraińcami. Połączenie z Ukrainą jest najważniejsze z punktu widzenia strategicznego, bo ukraiński rynek to prawie 30 mld m3 rocznie. Z powodów politycznych chcemy wspierać Ukrainę także poprzez dywersyfikację źródeł dostaw gazu – zapowiedział gość konferencji.

– Odbywamy szereg spotkań i jesteśmy w kontakcie z kolegami z Danii i Norwegii. Na poziomie politycznym mamy porozumienie i wsparcie dla projektu. Jak słyszeliśmy przed chwilą, mamy także wsparcie Komisji Europejskiej – powiedział Naimski. – Te przyjazne warunki dają szansę na realizację tego projektu. Musi on oczywiście być opłacalny ekonomicznie. Gaz-System i PGNiG współpracują z duńskim Energinet.dk i norweskim Gassco. Wierzę, że mamy duże szanse na sukces – zakończył Naimski.

Źródło: biznesalert.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. wp.pl

Płk rez. Piotr Lewandowski: w 2023 roku czekają nas bardziej zmasowane starcia, niż te, które dotąd widzieliśmy

Niemcy zapewne w końcu zgodzą się na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie, ponieważ nacisk na to  …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.