wtorek, 16 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Zmodernizowane rakiety S-300 trafiły na uzbrojenie Sił Zbrojnych Ukrainy
Fot. uos.ua
Fot. uos.ua

Zmodernizowane rakiety S-300 trafiły na uzbrojenie Sił Zbrojnych Ukrainy

Share Button

Ukraińska armia rozmieściła w obwodach chersońskim i mikołajewskim zmodernizowane zestawy przeciwlotnicze S-300PS. Dyslokacja ma związek z odbywającymi się ćwiczeniami „Południowy Wiatr 2016”, jak również z eskalacją napięcia wobec działań Rosji.

Zmodernizowane zestawy S-300 (w kodzie NATO SA-10C) mają zasięg do 90 km i mogą zwalczać zarówno samoloty jak i pociski manewrujące i balistyczne, poruszające się z prędkością do 1200 m/s na wysokościach od 25m do granic ich wertykalnego zasięgu.

W ciąggu ostatnich dwóch lat Ukraina zmodernizowała większość posiadanych zestawów pocisków przeciwlotnicznych S-300. Dokonano m.in. przeglądów samych rakiet (głównie pod kątem sprawności głowic bojowych wobec upływających okresów eksploatacji), jak również modernizacji awioniki i radarów.

W ramach ćwiczeń „Południowy Wiatr 2016” odbyły się także ćwiczenia polegające na prowadzeniu operacji przez samoloty (m.in. MiG-29 i Su-24) z Drogowych Odcinków Lotniskowych, czyli specjalnie do tego celu zaadaptowanych odcinków autostrad. Działania takie były prowadzone w ostatnich dniach w obwodach tarnopolskim i mikołajewskim.

dol2

Na podstawie: uos.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Służba Przygraniczna Ukrainy: na razie nie widać koncentracji rosyjskich wojsk

Dowódca Państwowej Służby Przygranicznej odniósł się do doniesień o rosyjskich planach ofensywy Według ocen strony …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.