poniedziałek, 22 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wojsko / Wielonarodowa brygada w Anakondzie-16
anakonda

Wielonarodowa brygada w Anakondzie-16

Share Button

Największe od 1989 roku ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem „Anakonda-16” zgromadziły w Polsce ponad 31 tysięcy żołnierzy z 24 krajów NATO i państw partnerskich. Wśród ćwiczących jednostek znalazła się także brygada litewsko-polsko-ukraińska LITPOLUKRBRIG, której pododdziały prowadziły działania na terenie poligonu w Nowej Dębie.

Idea powstania tej wielonarodowej formacji to kontynuacja pozytywnych doświadczeń współpracy wojskowej pomiędzy Polską, Litwą i Ukrainą z lat 1997-2010, gdy funkcjonowały wielonarodowe bataliony: litewsko-polski i polsko-ukraiński. W latach 2000-2010 ta druga formacja, POLUKRBAT, wzmocniona plutonem z Litwy realizowała działania w ramach misji pokojowej KFOR w Kosowie. Decyzja o stworzeniu jednostki szczebla brygady zapadła w 2007 roku, choć perturbacje polityczne na Ukrainie sprawiły, że do jej sformowania doszło ostatecznie jesienią 2015 roku, a więc w zupełnie innych okolicznością geopolitycznych i wojskowych.

Na stałe w strukturach Brygady litewsko-polsko-ukraińskiej funkcjonuje dowództwo i sztab, zlokalizowane w Lublinie. Poszczególne bataliony tworzące LITPOLUKRBRIG stacjonują w swoich macierzystych krajach i są wydzielane do składu brygady w miarę zaistniałych potrzeb. Są to m.in. oddziały Batalionu Ułanów im. księżnej Birutė Sił Lądowych Armii Litewskiej, 1 Batalion Powietrzno-manewrowy 80 Brygady Powietrznodesantowej Ukrainy, oraz jednostki polskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich: 5 Batalion Strzelców Podhalańskich, 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej, , 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej, 16 Batalion Saperów. W założeniu, Brygada ma brać udział w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych realizowanych pod flagą ONZ, za zgodą wszystkich państw uczestniczących.

Ćwiczenia „Anakonda-16” stały się jedną z pierwszych okazji do praktycznego sprawdzenia możliwości współdziałania żołnierzy z państw będących kontrybutorami wielonarodowej jednostki. Na poligonie w Nowej Dębie, poza batalionem dowodzenia złożonym z żołnierzy z Polski, Litwy i Ukrainy pojawiły się także pododdziały 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 80 Brygady Powietrznodesantowej z Lwowa. W czasie ćwiczeń przeprowadzono strzelania ostrą amunicją oraz wspólne działania polegające m.in. na realizacji procedur na wypadek nawiązania kontaktu z przeciwnikiem – w obronie oraz w kontrataku, w tym z wykorzystaniem pojazdów z mieszanymi polsko-ukraińskimi obsadami.

anakonda2

Zorganizowany 10 czerwca 2016 roku „Dzień otwarty” na poligonie w Nowej Dębie był okazją zarówno do zapoznania się ze sprzętem jak i do rozmów z żołnierzami brygady. „Przypominamy społeczeństwu, że wojsko zostało powołane do walki do obrony kraju najeźdźcom. Jako Litewsko-Polsko- Ukraińska Brygada mamy na celu demonstrowanie spójności trzech państw założycielskich aby nieść pokój i bezpieczeństwo wszędzie tam gdzie zostaniemy wezwani” – powiedział podczas ceremonii otwarcia dowódca LITPOLUKRBRIG, generał Adam Joks. „Odbyliśmy serię wspólnych ćwiczeń, strzeleckich i taktycznych. Uczymy się współpracować, wykorzystując posiadany przez nas i polskich kolegów sprzęt. To pozwala na podniesienie umiejętności i przygotowanie pododdziałów brygady do ewentualnych działań” – mówi w rozmowie z polukr.net Bogdan Kozak z 80 Brygady z Lwowa.

anakonda3

Znaczenie tego rodzaju jednostki w aktualnych uwarunkowaniach geopolityczno-wojskowych jest trudne do przecenienia jeśli mowa o sferze wymiany doświadczeń pomiędzy sojuszniczymi armiami. Pozwala na wymianę doświadczeń pomiędzy żołnierzami z poszczególnych krajów uczestniczących – nie tylko w czasie odbywających się co jakiś czas manewrów, ale także dzięki utrzymywaniu stałej łączności i bezpośrednich kontaktów w ramach jednej jednostki. Dzięki różnym doświadczeniom zdobywanym przez poszczególne armie w różnych operacjach, możliwe jest wypracowywanie optymalnych wariantów działania i procedur, maksymalnie dostosowanych do współczesnych realiów pola walki. Siły zbrojne Polski i Litwy posiadają aktualne doświadczenia działań w operacji ISAF w Afganistanie, z kolei ukraińska armia może podzielić się swoimi doświadczeniami wyniesionymi z walk na Donbasie (uczestnicząca w ćwiczeniach 80 Brygada Powietrznodesantowa brała udział m.in. w walkach o lotnisko w Ługańsku w sierpniu i wrześniu 2014 roku). „Każdy posiada pewne doświadczenia, my nasze, polscy żołnierze inne – to pozwala na wzajemne uczenie się od siebie” – mówi sierżant Nowakow z Lwowa.

Ćwiczenia „Anakonda-16” to ważny element szkolenia Brygady, także jeśli idzie o zgrywanie pododdziałów w poszczególnych państw ją tworzących. LITPOLUKBRIG ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną na początku 2017 roku.

Dariusz Materniak

Tekst i zdjęcia: polukr.net

Share Button

Czytaj również

Fot. polon.pl

Rosja zniszczyła elektrownię w obwodzie kijowskim

W wyniku ostrzału rakietowego została zniszczona największa elektrownia cieplna w Trypilu w obwodzie kijowskim Atak …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.