środa, 17 sierpień, 2022
pluken
Home / Foto / Ukraiński przemysł na Eurosatory 2016
Fot. Paweł Pieski
Fot. Paweł Pieski

Ukraiński przemysł na Eurosatory 2016

Share Button

Międzynarodowy salon przemysłu zbrojeniowego Eurosatory 2016 to największa tego typu impreza w Europie, która miał miejsce w dniach 13-17 czerwca 2016 roku. Wśród wystawców z 57 krajów nie zabrakło również firm ukraińskich. Ukroboronprom zaprezentował szeroką gamę produktów, celując zdecydowanie w rynki afrykańskie i arabskie, co można było łatwo wywnioskować po pomalowanym doraźnie w pustynne barwy pojazdem Dozor-B. Ale na wystawie byli też obecni inni wystawcy z Ukrainy, jak Practika czy Ukrainian Armor.

Dozor-B (1) Dozor-B v2

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem Ekspozycji Ukroboronpromu był pojazd opancerzony Dozor-B ze zdalnie sterowany karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm. Maszyna, która może przewozić 8- osobowy desant jest odporna na ostrzał z broni ręcznej i detonacje min. Obecnie istnieje duży popyt na tego typu wozy, szczególnie w rejonie Afryki i Bliskiego Wschodu. Stąd prawdopodobnie piaskowe malowanie wozu prezentowanego jako jeden z głównych elementów ekspozycji państwowego koncernu.

Kolczuga (1)

W postaci modelu zaprezentowano również bardzo ciekawy system Kolczuga, nazywany przez producenta „pasywną stacją monitorowania środowiska radioelektronicznego”. Oznacza to de facto wykrywanie, rejestrowanie i śledzenie wszelkich nadajników – poczynając od radarów samolotów, czy systemów OPL, przez radiostacje pojazdów i poszczególnych żołnierzy. Wszystko to na dystansie nawet 600 km w przypadku celów powietrznych.

Kozak-2 (1)

Pozostawiając w spokoju rozważania o ukraińsko-polskiej kooperacji przejdźmy do producentów nie należących do państwowego koncernu. Pierwszym z nich jest firma Practika, która na zewnętrznej ekspozycji prezentowała pojazdy dwóch typów. Pierwszym z nich jest dość dobrze znany MRAP typu Kozak 2 w najnowszym wariancie z 2015 roku. 15 tonowy pojazd bazujący na konstrukcji IVECO Eurocargo jest relatywnie prosty i tani w eksploatacji. Może przewieźć do 8 żołnierzy desantu, chronionych przed ogniem broni ręcznej i detonacjami min.

Kvietnik-E (1)

Nieco na uboczu wyeksponowano pocisk artyleryjski naprowadzany laserowo typu Kwietnik. Jest on interesujący z dwóch powodów. Po pierwsze występuje w ofercie eksportowej zarówno w rosyjskim kalibrze 152 mm, jak też typowym dla NATO 155mm. Dla polskiego czytelnika ważniejsze jest jednak to, że dwa lata temu pojawiła się informacja o współpracy Mesko z ukraińską firmą Progress, której celem miało być opracowanie polskich pocisków kierowanych dla dział samobieżnych Krab i Kryl, opartych właśnie na amunicji typu Kwietnik. Status tego projektu nie jest znany do dziś, choć pierwsze Kraby już weszły do służby, a Kryl jest na ukończeniu.

Modele (1)

Inne pojazdy oferowane przez Ukroboronprom odbiorcom zagranicznym obecne były jedynie w postaci makiet. Znalazł się wśród nich czołg T-84 Opłot, transportery kołowe BTR-3 i BTR-4, MRAP typu KRAZ Fiona i pojazdy inżynieryjne bazujące na transporterach gąsienicowych. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem, niestety zabrakło choćby jednej maszyny w czasie pokazów dynamicznych, które odbywały się przez cały okres trwania paryskiej wystawy.

Skif (1)

Na ekspozycji Ukroboronpomu nie zabrakło też moździerzy stosowanych w pojazdach działek automatycznych oraz pocisków kierowanych. Przed wozem Dozor-B ustawiono wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Skif wraz z atrapą rakiety i modułu zdalnego sterowania. Kierowane laserowo pociski o zasięgu 4 km, produkowane w kooperacji białorusko-ukraińskiej są obecnie oferowane na eksport. Dla ukraińskich sił zbrojnych opracowano zestaw Stugna-P, który bazuje w całości na komponentach krajowych.

UAV - Dragonfly (2)

Równie interesujące i przy tym znacznie mniej znane były prezentowane na ukraińskim stoisku bezzałogowce o nietypowym układzie aerodynamicznym. Większa maszyna o masie 14 kg to system bezzałogowy APUS-1505 w układzie latającego skrzydła. Jest on przeznaczony do rozpoznania i naprowadzania artylerii. Może przenosić zarówno optyczne jak i radarowe systemy rozpoznawcze o masie do 3 kg. Mniejsza maszyna o masie 3,4 kg stanowi odpowiednik polskiego systemu Flyeye. Jest to lekki, wyrzucany z ręki bezzałogowiec o nietypowym układzie aerodynamicznym kaczki o płatach równej długości.

Bars-6 (1)

Równocześnie Praktica pokazała dwa egzemplarze lżejszego pojazdu Bars-6 produkowanego prze firmę Bogdan. Ten model może przewozić 5 żołnierzy z pełnym wyposażeniem i waży około 6 ton. Jest to tania w eksploatacji maszyna  opancerzona, przeznaczona raczej do działań patrolowych w zagrożonych strefach. Jego możliwość w zakresie przenoszenia uzbrojenia jest mocno ograniczona.

Varta(1)

Ostatnim z ukraińskich zakładów oferujących pojazdy opancerzone jest Ukrainian Armor prezentujący w Paryżu MRAP typu Varta. Przy masie 16 ton zapewnia on ochronę przed ogniem broni maszynowej i detonacjami załodze oraz 8 osobowemu desantowi. VARTA nadaje się zarówno do zadań wojskowych jak i policyjnych, dlatego pojazdy tego typu zakupiono dla jednostek specjalnych Policji oraz Gwardii Narodowej Ukrainy.

Tekst i zdjęcia: Paweł Pieski

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Na Krymie doszło do wybuchów na lotnisku wojskowym

Na terenie okupowanego przez Rosję Półwyspu doszło do kilkunastu eksplozji, co najmniej kilka osób zginęło …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.