czwartek, 28 wrzesień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Przedstawiciele ukraińskiej inteligencji wzywają do pojednania polsko-ukraińskiego
Фото: doctorgev.org
Фото: doctorgev.org

Przedstawiciele ukraińskiej inteligencji wzywają do pojednania polsko-ukraińskiego

Share Button

W przededniu dni pamięci, jakie w lipcu będą obchodzone w Polsce i na Ukrainie, „Grupa 1 grudnia” wezwała polskie społeczeństwo do powrotu do idei wspólnych obchodów, które mogą pomóc w pojednaniu obu narodów. Elementem tego miałoby być m.in. ustanowienie Dnia Pamięci Ofiar Przeszłości – konfliktów, które miały miejsce między Polakami i Ukraińcami, co zaproponowano w liście otwartym opublikowanym na stronie internetowej organizacji.

„Szczeglnie bolesną dla Ukrainy i Polski pozostaje tragedia Wołynia i polsko-ukraiński konflikt w czasach II wojny światowej, w czasie którego zginęły tysiące braci i sióstr (…) Jedyną formułą, która powinna być w każdym polskim i ukraińskim sercu jest – prosimy o wybaczenie i przebaczamy zło i krzywdy, które zostały uczynione” – piszą inicjatorzy apelu.

Autorzy listu wezwali polityków z obu krajów do odejścia od mowy nienawiści i wrogości. Wykorzystanie zbrodni do celów politycznych może spowodować, że wzajemne obwinianie się będzie trwać w nieskończoność.

„Ukraina powinna sformułować swój stosunek do minionych wydarzeń, ich przyczyn, własnej odpowiedzialności za przeszłość i przyszłość (…) Najważniejsznym pomnikiem naszych narodów powinny być nie lokalne panteony, ale uściśnięnie sobie dłoni” – czytamy w liście.

Według inicjatorów listu, Kijów i Warszawa to strategiczna opoka całej Europy. List podpisało dwóch byłych prezydentów Ukrainy: Leonid Krawczuk i Wiktor Juszczenko, a także Patriarcha Filaret, kierujący Cerkwią Prawosławną Patriarchatu Kijowskiego, głowa Cerkwi Grekokatolickiej Światosław Szewczuk oraz inni przedstawicieli ukraińskiej inteligencji.

Na podstawie: 1-12.org.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Prezydent RP: nie wierzę by spór o zboże zmienił relację z Ukrainy

Andrzej Duda odniósł się do kwestii związanych z kryzysem wokół dostaw zboża z Ukrainy w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.