poniedziałek, 4 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent Ukrainy z wizytą w Bułgarii
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Prezydent Ukrainy z wizytą w Bułgarii

Share Button

Podczas wizyty w Bułgarii Petro Poroszenko spotkał się m.in. z prezydentem Bojko Borysowem. Wizyta była okazją do podpisania szeregu umów o współpracy, m.in. w sferze przemysłu kosmicznego, a także o wprowadzeniu długoterminowych bezpłanych wiz dla obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Bułgarii pracować lub na studia.

„Gwarancje, jakie funkcjonowały do początku wojny na Donbasie okazały się niewystarczające (…) NATO pozostaje jedynym mechanizmem dla zapewnienia międzynarodowego bezpieczeństwa” – powiedział podczas konferencji prasowej Petro Poroszenko. Dodał, że Ukraina zamierza dążyć do tego, by spełniać wszelkie standardy Sojuszu w funkcjonowaniu armii, do czego powinna przyczyniać się także współpraca wojskowa z członkami Paktu, w tym z Bułgarią i Rumunią.

Petro Poroszenko pozytywnie ocenił możliwości współpracy Bułgarii i Ukrainy z Rumunią w sferze wojskowej, w tym zwłaszcza perspektywę stworzenia wspólnej eskadry okrętów wojennych na Morzu Czarnym, wskazując jednocześnie na pozytywne doświadczenia Sił Zbrojnych Ukrainy w funkcjonowaniu formacji wielonarodowych, jakie Ukraina tworzy z Polską i Litwą.

Prezydenci obu krajów negatywnie ocenili rosyjskie plany budowy gazociągu Nord Stream 2, a także omówili perspektywy i możliwości współpracy w zakresie dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych.

Bułgaria wyraziła również poparcie dla stworzenia misji policyjnej, która miałaby zapewnić przestrzeganie zawieszenia broni i wykonanie porozumień z Mińska na Donbasie.

Na podstawie: ukrinform.ua, president.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Blinken: Rosja już przegrała wojnę z Ukrainą

Sekretarz stanu USA zapowiedział także dalsze wsparcie dla Kijowa „Ukraińcy bronią się z niesamowitą odwagą, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.