sobota, 2 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Lwów: wmurowano kapsułę z aktem erekcyjnym Domu Polskiego
Fot. Mirosława Iwanik
Fot. Mirosława Iwanik

Lwów: wmurowano kapsułę z aktem erekcyjnym Domu Polskiego

Share Button
Fot. Mirosława Iwanik
Fot. Mirosława Iwanik

6 listopada we Lwowie dokonano symbolicznego ułożenia pierwszych cegieł i wmurowania kapsuły zawierającej dokument dotyczący początku budowy Domu Polskiego we Lwowie – Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Tym samym kwestia budowy polskiego ośrodka kultury weszła na „ostatnią prostą”. Dom będzie zlokalizowany przy ulicy Szewczenka 3a.

W uroczystości wzięli dział minister spraw zagranicznych RP Grzegorz Schetyna i szef Kancelarii Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski. Stronę ukraińską reprezentowali szef lwowskiej obwodowej administracji państwowej Oleh Siniutka, szef rady obwodowej, Petro Kołodij i mer Lwowa Andrij Sadowyj.

„To ważny i symboliczny dzień, który dowodzi, że wszystko jest możliwe. Kilka lat temu, kiedy otwieraliśmy Dom Ukraiński w Przemyślu mówiono, że ważne jest, aby taki Dom powstał także we Lwowie – dla spotkań, rozmów i życia. Ten Dom ma być symbolem naszej historii. Lwów musi być symbolem współpracy polsko-ukraińskiej. Dzisiejsze wydarzenie jest bardzo ważne i dla mnie osobiście – mój ojciec urodził sie na ulicy Łyczakowskiej we Lwowie. Będziemy dokładać wszelkich starań, aby otwarcie Centrum odbyło się jak najszybciej. Ważne, by ten budynek był istotnym miejscem także dla Lwowa i aby wszyscy mieszkańcy mogli z niego korzystać” – powiedział Grzegorz Schetyna.

„Dla nas ważnym jest, aby ten powstający budynek był miejscem jedności. Powinno znaleźć się w nim wiele okrągłych stołów. Ludzie powinni uczyć się jak pracować razem, myśleć razem. To jest potrzebne Ukrainie, Polsce, a także całej Europie i światu” – powiedział mer Lwowa, Andrij Sadowyj.

Dom Polski we Lwowie ma stać się ośrodkiem nauki, kultury, promocji języka polskiego i tradycji, a także wielkim centrum konferencyjnym i medialnym. Wspólnota Polaków ma nadzieję, że budynek ten stanie się jednym z centrów życia kulturalnego nie tylko ich wspólnoty, ale także całego miasta. Planowane jest, że w Domu Polskim znajdą się m.in. pomieszczenia z jakich będą mogły korzystać polskie organizacje, a także biblioteka i sala konferencyjna na 700 miejsc. Będą tam także pokoje gościnne i restauracja, co da podstawę dla organizowania tam wielkich międzynarodowych spotkań.

Miejsce, w którym powstaje Dom Polski było wcześniej częścią lwowskiego garnizonu. Kwestię jego przekazania na potrzeby budowy rozpatrywano na szczeblu prezydentów i rządów obu krajów. W maju 2013 roku rada miejska uchwaliła postanowienie o przekazaniu działki federacji polskich organizacji w użytkowanie na okres 49 lat. Obiekt znajdujący się na miejscu wymaga generalnego remontu i rozbudowy. Wizualizacje przyszłego Domu Polskiego dostępne są na stronie Wspólnoty Polskiej (http://wspolnotapolska.org.pl). Szacunkowy koszt budowy wyniesie ok. 20 mln złotych. Budowa ma potrwać około dwóch lat – jak na razie oficjalną planowaną datą otwarcia jest 11 listopada 2017 roku.

Mirosława Iwanik

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.