wtorek, 20 Październik, 2020
pluken
Home / Współpraca polsko-ukraińska / Polskie know-how biznesu dla firm ukraińskich
Fot. rodynnifirmy.org.ua
Fot. rodynnifirmy.org.ua

Polskie know-how biznesu dla firm ukraińskich

Share Button
Fot. rodynnifirmy.org.ua
Fot. rodynnifirmy.org.ua

Od marca 2015 r. stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR) prowadzi projekt Купуймо Разом! Oficjalna nazwa inicjatywy: „Grupy zakupowe jako alternatywne źródło finansowania, zwiększania trwałości i konkurencyjności ukraińskich małych firm rodzinnych„. Projekt ten jest realizowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej finansowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Realizacją projektu zajmuje się polsko-ukraiński zespół: Stowarzyszenie IFR (lider i inicjator projektu); Практика управління (członek media grupy „Промінфо”); NEXIA DK (grupa audytorsko-konsultingowa).

Jak wynika z nazwy projektu skierowany on jest do małych i średnich firm ukraińskich które przeważnie są firmami rodzinnymi. Polscy przedsiębiorcy rodzinni zbudowali swoją dynamiczną pozycję wykorzystując mało nagłaśnianie narzędzia współpracy – są to grupy zakupowe B2B. Pozwalają one w wielu obszarach obniżyć koszty działania o kilkanaście procent i zastąpić częściowo finansowanie bankowe. Mało kto wie, że niektóre polskie branże są zdominowane przez grupy zakupowe. Polscy przedsiębiorcy chcą podzielić się swoim doświadczeniem z ukraińskimi kolegami.

Obecnie prowadzona jest pierwsza edycja projektu która obejmuje obwód lwowski. Podstawowym celem projektu jest wzmocnienie przedsiębiorczości i podniesienie konkurencyjności firm ukraińskich, w szczególności poprzez poszukiwanie nowych źródeł finansowania ich działalności. Cele te realizowane poprzez dostarczenie wiedzy i instrumentów, pozwalających małym i średnim firmom na optymalizację kosztów zakupów, poprzez łączenie się w grupy zakupowe.

W ramach projektu we Lwowie odbyły się już dwie konferencję szkoleniowe na które zostali zaproszeni ukraińscy przedsiębiorcy z różnych gałęzi gospodarki. Celem tych konferencji była rekrutacja uczestników do stworzenia pilotażowej grupy zakupowej. Następnie kontynuowano pracę z uczestnikami w postaci szkoleń, spotkań doradczych oraz konsultacji, które trwają nadal. W maju 2015 r. została założona strona internetowa zawierająca podstawowe informację o projekcie. Natomiast obecnie jest przygotowywany portal internetowy, który powinien stać się bazą wiedzy i kontaktów dla przyszłych grup zakupowych i ich uczestników. Także zostały opracowane i wydane trzy wkładki tematyczne do ukraińskich czasopism fachowych zawierające informację o realizacji projektu, a kolejna ukaże się w listopadzie. Równolegle przygotowywany jest podręcznik metodologiczny który będzie podstawowym źródłem teoretycznej i praktycznej informacji o tworzeniu grup zakupowych.

W najbliższym czasie zostanie utworzona pierwsza pilotażowa grupa zakupowa a także zakończona praca nad podręcznikiem i portalem internetowym. Na dodatek w październiku odbędzie się debata w warszawskim Ukraińskim Świecie na temat realizacji projektu i jego perspektywach.

Zakończeniem pierwszej edycji projektu będzie konferencja końcowa podsumowująca cały projekt, która odbędzie się 19-20 listopada we Lwowie. W konferencji wezmą udział firmy uczestniczące w projekcie, organizatorzy, przedstawiciele władz lokalnych i centralnych, przedstawiciele polskiego MSZ i konsulatu generalnego oraz inni goście i potencjalni partnerzy kolejnej edycji projektu.

Więcej informacji o projekcie dostępne jest na oficjalnej stronie projektu (jęz. ukraiński): http://rodynnifirmy.org.ua/ oraz na stronie Stowarzyszenia IFR: http://firmyrodzinne.pl/o-nas/projekty-i-inicjatywy/pomoc-dla-ukrainy/

 

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.gov.ua

Delegacja WP odwiedziła Donbas

15 września przedstawiciele Wojska Polskiego na czele z generałem Tomaszem Piotrowskim, Dowódcą Operacyjnym Sił Zbrojnych …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.