Prezydent Ukrainy zapowiedział, że Ukraina ogłosi jednostronne zawieszenie broni na wschodzie kraju, co pozwoli nielegalnym grupom zbrojnym na rozbrojenie się, a rosyjskim najemnikom – na opuszczenie terytorium Ukrainy.
„Plan (pokojowy) rozpoczyna się od jednostronnego wstrzymania ognia. Zaraz po tym chcielibyśmy, aby te działania wsparły wszystkie strony konfliktu w Donbasie” – powiedział prezydent. Dodał, że dla rosyjskich najemników zostanie stworzony korytarz, aby mogli oni opuścić Ukrainę i przejść na terytorium Federacji Rosyjskiej.
„Oczekujemy także zwolnienia zakładników i przywrócenia porządku w regionie” – powiedział Petro Poroszenko. Zauważył też, że Ukraina toczy wojnę nowego typu. „To wojna w której wykorzystuje się profesjonalne grupy dywersyjne, najemników, a także miejscową ludność” oraz metody „wojny informacyjnej”
Przedstawiciele tzw. Donieckiej Republiki Ludowej poinformowali, że nie będą stosować się do założeń planu prezydenta Ukrainy.
Na podstawie: pravda.com.ua