czwartek, 13 Sierpień, 2020
pluken
Home / Komentarze i opinie / Wzrosło prawdopodobieństwo podpisania umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Ukrainą i UE

Wzrosło prawdopodobieństwo podpisania umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Ukrainą i UE

Share Button

Trudno ukryć emocje związane z decyzjami obu stron konfliktu, ale nie mogę nie wyrazić mojego stanowisko w sprawie decyzji Prezydenta.

Zaproponowane stanowisko premiera przedstawicielowi opozycji (A. Jaceniukowi) i wicepremiera do spraw humanitarnych liderowi innej frakcji opozycji (W. Kliczko) świadczy o tym, że prezydent Janukowycz rzeczywiście wyraził chęć utworzenia koalicji i rządu antykryzysowego, co nie może nie spotkać się z pozytywną reakcją ze ukraińskiej opozycji i Wspólnoty Europejskiej. Przypomnijmy, że w przypadku odmowy opozycji co do proponowanego planu działania, Unia Europejska i Stany Zjednoczone mogłyby odmówić dalszego wspierania liderów opozycji i ich działań.

Z drugiej strony, zgoda Jaceniuka i Kliczko na oferowane stanowiska bardzo wpłynie na ich oceny w rankingach popularności, co może postawić pod znakiem zapytania ich szanse w wyborach w 2015 roku. Problemem nie są już jednak stanowiska, ale utrzymanie integralności terytorialnej Ukrainy i uniknięcie wojny domowej. Należy podjąć decyzję na korzyść planu antykryzysowego, w przeciwnym razie, przegrani będą wszyscy z wyjątkiem Rosji.

Bardzo zaskakująca jest zgoda Prezydenta na możliwość zmiany Konstytucji i możliwy powrót zapisów z 2004 r. poprzez decyzję parlamentu lub referendum. Być może jest to najważniejsze osiągnięcie ostatnich wydarzeń.

Moim zdaniem, decyzja stron konfliktu może odbić się także na sytuacji geopolitycznej. Oznacza to, że taki model porozumienia sprawi, że odrzucenie integracji europejskiej i stowarzyszenia z UE w marcu tego roku będzie prawie niemożliwe. Na szczycie UE-Ukraina, prawdopodobieństwo podpisania układu o stowarzyszeniu wzrośnie z 5 do 90%.

Należy zauważyć, że umowa antykryzysowy rządu i opozycji delegitymizowałaby rosyjskie wpływy na Ukrainie. Jest to bardzo ważna decyzja, aby zachować suwerenność kraju.

Wczoraj na Ukrainie przebywał z wizytą roboczą Stefan Fule. Moim zdaniem dzisiejsza decyzja prezydenta Janukowycza została podjęta na podstawie propozycji komisarz UE w kwestii pewnych gwarancji politycznych i gospodarczych z UE i USA w tym dotyczących odnowienia negocjacji w sprawie układu o stowarzyszeniu i pożyczki MFW.

Pawło Nuss

Share Button

Czytaj również

Fot. obserwatormiedzynarodowy.pl

Stanisław Żelichowski: geopolityczny wymiar regionu bałtycko-czarnomorskiego – perspektywa Kijowa

Od dawnych czasów potencjał tranzytowy regionu bałtycko-czarnomorskiego, którego Ukraina i Polska stanowią integralną część, był …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.