środa, 15 styczeń, 2025
pluken
Home / Wiadomości / Ułaskawienie Łucenki i Filipczuka

Ułaskawienie Łucenki i Filipczuka

Share Button

Prezydent Wiktor Janukowycz wydał dziś dekret nr 197/2013 o ułaskawieniu sześciu skazanych, w tym Jurija Łucenki, byłego szefa MSW, oraz Gieorgija Filipczuka, byłego Ministra Ochrony Środowiska. Oficjalna informacja na ten temat pojawiła się dziś rano na stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

W piątek Wałerija Łutkowska, Pełnomocnik Rady Najwyższej ds. praw człowieka, zwróciła się do Wiktora Janukowycza o ułaskawienie Łucenki, motywując to jego złym stanem zdrowia. Zwróciła także uwagę, że Łucenko odbył już ponad połowę kary. Wniosek ten został na polecenie prezydenta pilnie rozpatrzony przez Komisję ds. ułaskawień, która w sobotę zarekomendowała ułaskawienie Jurija Łucenki. O uwolnienie opozycjonisty apelowali wcześniej także przedstawiciele misji obserwacyjnej Parlamentu Europejskiego – Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox.

Podobna decyzja zapadła także w sprawie Georgija Filipczuka, który sam wystąpił do prezydenta z wnioskiem o ułaskawienie. Służba więzienna Ukrainy poinformowała, że dekret prezydenta Janukowycza został wykonany – ułaskawieni więźniowie znaleźli się na wolności.

Jurij Łucenko, były Minister Spraw Wewnętrznych Ukrainy, opozycjonista i krytyk Janukowycza, został skazany na 4 lata więzienia wraz z konfiskatą majątku w wymiarze 643 tys. hrywien oraz zakazem obejmowania kierowniczych stanowisk urzędniczych. Zarzucono mu sprzeniewierzenie środków publicznych w okresie, gdy sprawował urząd ministra. Wyrok zapadł w lutym 2012 r., Łucenko przebywał w więzieniu od grudnia 2010 r. W maju 2012 r. sąd apelacyjny potrzymał wyrok sądu rejonowego. W sierpniu 2012 r. roku obrońcy Łucenki wnieśli skargę kasacyjną do sądu w Kijowie, który jednak wyrok podtrzymał. Ponadto w marcu adwokat Łucenki wniósł skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Łucenko uważał wyrok za polityczny i  nie zamierzał prosić prezydenta o ułaskawienie. Także Unia Europejska stała na stanowisku, iż uwięzienie Łucenki było motywowane politycznie. Sprawa Jurija Łucenki oraz Julii Tymoszenko stanowiła przeszkodę w zawarciu umowy stowarzyszeniowej. Aby możliwe było jej podpisanie w listopadzie br., UE dała Ukrainie czas na uporządkowanie kwestii więzionych opozycjonistów do maja br. Sprawa Łucenki była także podnoszona przez prezydenta Komorowskiego podczas spotkań głów obu państw, m.in. w marcu br.

Georgij Filipczuk został skazany w kwietniu 2012 r. na 3 lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień służbowych, otrzymał również zakaz piastowania kierowniczych stanowisk w administracji publicznej przez okres 3 lat. Wyegzekwowano od niego także ok. 1 mln 433 tys. hrywien. W czerwcu 2012 roku sąd apelacyjny obniżył wyrok do dwóch lat pozbawienia wolności.

Były minister sprawiedliwości Ukrainy, Mykoła Оnyszczuk, podkreślił jednak, że ułaskawienie nie powoduje wymazania wyroku sądu uznającego daną osobę za winną. Z tego też powodu obrona Łucenki zapowiada dalszą walkę o oczyszczenie z zarzutów przez Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Ułaskawienie Łucenki i Filipczuka rodzi pytanie, czy ukraińskie władze zdobędą się na to samo w sprawie Julii Tymoszenko.

Na podstawie: president.gov.ua, unn.com.ua

Foto: pl.wikipedia.org

Kinga Kalinowska

 

Share Button

Czytaj również

Fot. polon.pl

Tusk: jest decyzja ws. ekshumacji polskich ofiar zbrodni na Ukrainie

Polski premier poinformował o postępach w rozmowach na temat prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych. „Jest decyzja …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.