czwartek, 22 Kwiecień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Azarow określił główne zadania rozwoju gospodarczego na 2013 rok

Azarow określił główne zadania rozwoju gospodarczego na 2013 rok

Share Button

W czwartek 3 stycznia, podczas posiedzenia Rady Ministrów Ukrainy, Mykoła Azarow określił główne zadania w rozwoju ekonomicznym kraju na 2013 rok. Mają one zapewnić wzrost PKB na poziomie co najmniej 3,5%.

„Przede wszystkim trzeba przyciągnąć zasoby inwestycyjne, polepszyć klimat inwestycyjny, aktywniej przeprowadzać deregulację” – mówił Azarow. Obiecał również, że już dzisiaj ukraiński rząd rozpocznie przegląd praktycznych mechanizmów aktywizacji działalności inwestycyjnej.

„Chcemy stworzyć takie warunki, aby powstała u nas potężna inżynieria mechaniczna dla gospodarstw rolniczych, aby na Ukrainie budowane były własne lokomotywy spalinowe, wagony i pociągi o dużej prędkości, aby ukraińskie innowacje z branży IT wprowadzane były w pierwszej kolejności na rodzimym rynku. Ukraińskiemu przemysłowi potrzebny jest potężny bodziec inwestycyjny” – dodał Azarow.

Określając zadania, które stoją przed rządem, powiedział on o tym, że konieczne jest zastępowanie importu produkcją krajową, zmniejszenie negatywnego bilansu w handlu zagranicznym, za co osobistą odpowiedzialność wzięli pierwszy wicepremier, Serhij Arbuzow oraz Igor Prasołow, minister rozwoju ekonomicznego i handlu Ukrainy.

Ponadto, szef ukraińskiego rządu zwrócił uwagę na potrzebę ożywienie takich gałęzi, jak: przemysł przetwórstwa ropy naftowej, przemysłu chemicznego czy elektrometalurgicznego. „Aby to osiągnąć, musimy doprowadzić do realizacji już przyjętych decyzji, skierowanych na zmniejszenie wydatków produkcyjnych dla krajowych przedsiębiorców we wspomnianych branżach”. W tej dziedzinie, osobistą odpowiedzialność ponoszą: wicepremier Jurij Bojko i minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy, Eduard Stawyckij.

Premier Ukrainy wspomniał także o tym, że w obecnym roku zacznie działać program przemysłowego budownictwa mieszkaniowego, obok którego kontynuowane będzie budownictwo infrastruktury socjalnej. Będzie to realizowane według przyjętych harmonogramów, a kontrola nad wykonaniem założeń będzie sprawowana osobiście przez samego szefa ukraińskiego rządu. Osobistą odpowiedzialność za te zadania spoczęła na wicepremierze, Oleksandrze Wiłkulu, a także ministrze rozwoju regionalnego, budownictwa, mieszkalnictwa i usług komunalnych Ukrainy, Gienadiju Temnyku.

Azarow wspomniał o możliwościach wykorzystania pozytywnego fundamentu, który położony został przez organizacją Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Może to dać impuls do rozwoju branży turystycznej, ale także do aktywnego wykorzystania obecnej infrastruktury sportowej. Odpowiadać ma za to wicepremier Ukrainy, Kostiantyn Hryszczenko.

Poza wspomnianymi celami, w 2013 roku trzeba będzie wiele zrobić w dziedzinie rozwoju transportu oraz podniesienia jakości i efektywności transportu pasażerskiego i towarowego. Aby to zrealizować, premier obiecał budowę autostrad, szybkich linii kolejowych, a także modernizację taboru produkcją krajową. Zająć się ma tym minister transportu i infrastruktury Ukrainy, Wołodymyr Kozak.

Poważne zmiany potrzebne są przy uprzemysłowieniu produkcji rolno-spożywczej, gdzie konieczne jest wykorzystywanie nowych technologii. Za tą sferę odpowiedzialny będzie minister rolnictwa i żywności Ukrainy, Mykoła Prysiażniuk.

Na podstawie: kmu.gov.ua

Adam Lelonek

Artykuł ukazał się na Portalu Spraw Zagranicznych www.psz.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Spotkanie Zelensky-Erdogan: Turcja gotowa włączyć się w proces pokojowy na wschodzie Ukrainy

Wołodymyr Zelensky spotkał się z Recepem Erdoganem w czasie wizyty w Turcji 10 kwietnia 2021 …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.