środa, 10 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Gazprom grozi Ukrainie karami

Gazprom grozi Ukrainie karami

Share Button

Firma Gazprom może oskarżyć Ukrainę o zmniejszanie nabywanej ilości gazu i wnieść sprawę na drogę sądową – informuje ukraińska telewizja TVi oraz gazeta Kommersant Ukraina. Tymczasem równolegle do tego, ukraiński Naftohaz poszukuje nowych dostawców i porozumiał się z niemiecką firmą RWE Supply&Trading w sprawie dostawy 5 mld metrów sześciennych gazu.

„Ukraina i bez tego nie wykorzystuje rosyjskiego gazu, przewidzianego kontraktem. Wcześniej mówiono nam, że spowodowane jest to obniżeniem poziomu konsumpcji gazu, wywołanym problemami ukraińskiej gospodarki. Teraz jednak okazuje się, że nie wywiązawszy się z umowy z nami, Naftohaz rozgląda się za innymi możliwościami. To niemożliwe do przyjęcia” – oświadczył informator gazety Kommersant, pracujący dla Gazpromu.

Za jego słowami, gdy kluczowy dla Gazpromu rynek ukraiński zacznie się kurczyć w szybkim tempie, to monopolista nie wyklucza możliwości wniesienia kwestii redukcji zamówień do sądu. Jak twierdzą prawnicy, szanse na rewizję umowy z Gazpromem są niewielkie.

Niemiecka firma RWE Supply&Trading rozpowszechniła oświadczenie, zgodnie z którym firma do maja 2013 roku sprzeda Ukrainie 5 mld metrów sześciennych gazu. Zaopatrywanie rozpoczęło się 1 listopada i dotychczas przewidywano, że w ciągu roku na Ukrainę zostanie sprowadzone niemal 4,3 mld metrów sześciennych gazu.

Zgodnie z informacjami ze źródła w Ministerstwie Energetyki i Przemysłu Węglowego, zwiększenie importu odbędzie się kosztem zwiększenia technicznych możliwości stacji przesyłowych na granicy pomiędzy Polską a Ukrainą.

„Znaleźliśmy techniczne dla tego techniczne możliwości. Jeśli inwestycje byłyby na poziomie 10-12 mln dolarów, zwiększylibyśmy możliwości importowe z 4 do 12 mld metrów sześciennych rocznie w kwestii odbioru gazu z Polski – oświadczył anonimowy rozmówca gazety Kommersant w Ministerstwie.

Wśród pracowników wspomnianego Ministerstwa panuje opinia, że do końca 2013 roku dostawy zostaną zredukowane o 8 mld metrów sześciennych, przy czym dostawy z Rosji zostaną zmniejszone z 27,5 m³ w obecnym roku, do 19,5 m³ w roku następnym.

Na podstawie: kommersant.ua, tvi.ua

Adam Lelonek

Artykuł ukazał się na Portalu Spraw Zagranicznych www.psz.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Brytyjski wywiad: Rosja nie jest w stanie prowadzić działań na kilku odcinkach jednocześnie

Według raportu brytyjskich służb wywiadowczych, rosyjskie dowództwo wojskowe stoi przed dylematem co do priorytetów działań …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.